Bernie Sanders odstúpil zo súboja o prezidentskú kandidatúru demokratov

Bernie Sanders v stredu ukončil svoju kampaň zameranú na získanie prezidentskej kandidatúry americkej Demokratickej strany. So svojím rozhodnutím Sanders telefonicky oboznámil členov svojho volebného štábu, informovala televízia CNN.

08.04.2020 17:41 , aktualizované: 18:02
Bernie Sanders Foto: ,
Bernie Sanders
debata (11)

Po Sandersovom odstúpení má tak cestu k získaniu prezidentskej nominácie demokratov otvorenú Joe Biden, bývalý americký viceprezident v ére úradovania Baracka Obamu.

Práve Biden sa tak zrejme v novembrových prezidentských voľbách postaví súčasnému šéfovi Bieleho domu Donaldovi Trumpovi, ktorý nemá medzi republikánskymi uchádzačmi vážneho súpera.

Vo februári, keď sa začali prezidentské primárky demokratov, bol považovaný za favorita práve Bernie Sanders. O niekoľko týždňov sa však šťastie priklonilo na stranu Joea Bidena, ktorý v primárkach žal jeden úspech za druhým.

Sanders (78), ktorý sám seba označuje za demokratického socialistu, preto už v polovici marca avizoval, že zváži ďalšie pokračovanie svojej kampane. Ešte v stredu by mal svoj krok verejne vysvetliť aj svojim priaznivcom.

Bernie Sanders sa o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany uchádzal už pred voľbami v roku 2016. Napokon ju však získala jeho rivalka Hillary Clintonová, ktorú vo voľbách potom porazil Donald Trump.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Bernie Sanders #prezidentské voľby v USA