Sýria a Rusko odmietli obvinenia, že Damask použil chemické zbrane

Sýrska vláda vo štvrtok kritizovala ako "zavádzajúcu" správu, ktorú v stredu zverejnil Vyšetrovací a identifikačný tím (IIT) Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW). Podľa nej sú za útoky chemickými zbraňami v Sýrii z marca 2017 zodpovedné ozbrojené sily sýrskej vlády.

09.04.2020 20:31
debata (65)

V správe OPCW sa píše, že „existujú opodstatnené dôvody veriť, že vykonávatelia chemického útoku v roku 2017 v meste Latamna použili sarin a chlór ako chemickú zbraň, pričom išlo o jednotlivých príslušníkov sýrskych vzdušných síl (SAF)“.

Správa OPCW podľa tlačového odboru MZVaEZ SR konštatuje, že v dňoch 24., 25. a 30. marca 2017 zhodili sýrske armádne lietadlá bomby naplnené sarinom a chlórom na južnú časť mesta Latamna vrátane budovy nemocnice.

Sýrske ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení označilo obsah tejto správy za „klamlivý a obsahujúci vymyslené závery zamerané na sfalšovanie pravdy a obviňovanie sýrskej vlády“.

Správa je podľa rezortu sýrskej diplomacie založená na zdrojoch vyfabrikovaných „teroristami Frontu an-Nusra“ a dobrovoľníckymi záchranármi z organizácie Biele prilby, a to „v súlade s pokynmi ich vodcov v Spojených štátoch, Turecku a ďalších západných krajinách“.

Sýrska vláda vo svojom vyhlásení rozhodne popiera, že by niekedy používala jedovaté plyny v Latamne alebo kdekoľvek inde.

Damask trvá na tom, že celý svoj arzenál chemických zbraní odovzdal na základe dohody z roku 2013. Tento krok bol jeho reakciou na podozrenia zo spáchania útoku s použitím sarinu na damaskom predmestí Ghúta, po ktorom zahynulo okolo 1400 ľudí.

Podobne ako Sýria aj jej spojenec Rusko vo štvrtok prostredníctvom svojho rezortu diplomacie odsúdilo správu OPCW a odmietlo všetky závery, ktoré obsahuje, pričom zdôraznilo, že jednotky sýrskej armády nikdy nepoužívali chemické zbrane.

Podľa agentúry RIA Novosti aj Stála misia Ruskej federácie pri OSN uviedla, že správa OPCW nie je vierohodná, jej závery boli údajne vyvodené výlučne na základe vyšetrovania „na diaľku“ bez toho, aby sa pátralo na miesto činu.

Rusko a sýrska vláda aj v minulosti opakovane obviňovali OPCW zo zaujatosti pri vyšetrovaní incidentov v Sýrii.

65 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sýria #chemické zbrane #Organizácia pre zákaz chemických zbraní