USA: Iránske plavidlá ohrozovali americké vojenské lode

, 16.04.2020 12:22
loď irán USA kuvajt perzský záliv
Plavidlá Iránskej revolučnej gardy plávajúce blízko vojenských lodí USA v Perzskom zálive neďaleko Kuvajtu, 15.4.2020. Autor: ,

Spojené štáty americké obvinili jedenásť iránskych vojenských plavidiel z "obťažovania" ich lodí v Perzskom zálive, neďaleko Kuvajtu. Podľa USA sa pohybovali veľmi blízko a rýchlo. V jednom prípade sa dostali len desať metrov od americkej lode. Teherán sa k prípadu zatiaľ nevyjadril.

Medzi lode, ktoré Iránci ohrozovali, patria aj torpédoborec USS Paul Hamilton, USS Lewis B. Puller a USCGC Maui. Podľa oficiálneho vyjadrenia iránske plavidlá „konali nebezpečne a provokatívne“, pričom hrozila zrážka.

Posádky amerických plavidiel Iráncom vysielali akustické a rádiové varovania, no tí na ne reagovali až zhruba po hodine, keď napokon odplávali.

Podľa námorníctva USA iránske lode svojím manévrovaním porušili medzinárodné právo aj námorné dohovory.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vojenské lode #USA #Perzský záliv #Kuvajt #Irán
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku