Vo väzení v Čade našli desiatky mŕtvych džihádistov

Vyše 40 džihádistov zo skupiny Boko Haram, zatknutých počas nedávnej operácie v oblasti Čadského jazera, našli mŕtvych vo väzení. Zrejme ich niekto otrávil, informoval v sobotu čadský generálny prokurátor Youssouf Tom.

19.04.2020 09:22
debata (3)

Podľa agentúry AFP prokurátor vo vysielaní štátnej televízie oznámil, že 44 džihádistov našli bez známok života vo štvrtok vo väznici v čadskej metropole N'Djamena. Boli súčasťou skupiny 58 džihádistov uväznených po rozsiahlej vojenskej operácii v oblasti Čadského jazera, ktorú koncom marca spustil čadský prezident Idriss Déby.

Pitva na štyroch mŕtvych odhalila stopy smrtiacej látky, ktorá spôsobila infarkt u niektorých obetí a udusenie u ostatných, spresnil prokurátor.

Čadské ozbrojené zložky začiatkom apríla oznámili, že ukončili operáciu proti džihádistom zo skupiny Boko Haram v oblasti Čadského jazera. Dodali, že o život prišlo 52 vojakov z ich radov a zabili tisíc džihádistov.

Operácia bola spustená po tom, ako viac než 90 čadských vojakov prišlo 23. marca o život počas útoku džihádistov z Boko Haram na príslušníkov čadských ozbrojených síl.

Čadský prezident Idriss Déby povedal, že vojaci jeho krajiny, ktorí boli nasadení do bojov proti džihádistom v regióne Sahelu a Čadského jazera, sa už viac nebudú zúčastňovať na vojenských operáciách za hranicami svojej krajiny. Región Čadského jazera leží medzi štátmi Nigéria, Niger, Čad a Kamerun v severnej časti strednej Afriky.

Na západných brehoch jazera podnikajú útoky džihádisti z oblasti na severovýchode Nigérie, kde skupina Boko Haram od roku 2009 bojuje za vytvorenie islamského štátu.

Členovia Boko Haram operujú aj v susedných krajinách – Nigeri, Čade a Kamerune, čo viedlo zmienené štáty k vytvoreniu medzinárodnej vojenskej koalície usilujúcej sa túto skupinu eliminovať.

Čadská armáda podľa svojich vyjadrení džihádistov vyhnala z územia Čadu a prenikla na územie Nigeru a Nigérie. Déby však tieto krajiny podľa svojich slov varoval, že jeho vojaci sa do 22. apríla stiahnu zo základní, ktoré ovládli po vyhnaní džihádistov.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Boko Haram #džihádisti #Čad
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy