Čína obvinila USA, že zasahujú do ich vnútorných záležitostí

21.05.2020 08:23

Americký minister zahraničných vecí vydiera hongkongskú vládu a nedávne vyhlásenia zo strany Washingtonu sú jasným zásahom do vnútorných záležitostí Číny. Podľa agentúry Reuters to uviedli čínske úrady.

Reagovali na slová Mikea Pompea, ktorý v stredu vyhlásil, že pre nedávne zaobchádzanie s hongkongskými prodemokratickým aktivistami je pre USA ťažšie posúdiť, či územie má stále rozsiahlu autonómiu vo vzťahu k Číne.

„Pozorne sledujeme, čo sa tam deje,“ povedal šéf americkej diplomacie na tlačovej konferencii. „Pred súdom stáli poprední hongkonskí aktivisti Martin Lee a Jimmy Lai. Kvôli podobným krokom je pre nás ťažšie posúdiť, či Hongkong má stále vysokú autonómiu vo vzťahu k pevninskej Číne,“ dodal Pompeo.

Hovorca Sie Fenga, najvyššieho predstaviteľa Číny v Hongkongu, vo vyhlásení uviedol, že Pompeove kroky čínsky ľud nevystrašia a že Peking naďalej bude chrániť svoju zvrchovanosť, bezpečnosť a záujmy.

Hongkong má podľa amerického práva špeciálne postavenie. Americký prezident Donald Trump už vlani v novembri podpísal zákon schválený v Kongrese, ktorý vyjadruje podporu prodemokratickým demonštrantom v Hongkongu. Zákon okrem iného ukladá ministerstvu zahraničných vecí USA, aby aspoň raz ročne podávalo správu o stave hongkongskej autonómie. Trump vtedy tiež podpísal nariadenie, ktoré zakazuje predávať hongkonskej polícii zbrane a muníciu, ktoré sa používajú na reguláciu demonštrácií.

Protesty v Hongkongu začali vlani v júni pôvodne proti návrhu zákona, ktorý mal umožňovať vydávanie ľudí podozrivých z trestných činov pevninskej Číne, pod ktorej správu sa bývalá britská kolónia Hongkong v roku 1997 vrátila. Postupne ale účastníci požiadavky rozšírili na všeobecnejšie demokratické reformy, vrátane slobodných volieb.

Opatrenia prijaté v Hongkongu, rovnako ako v ďalších krajinách sveta, v snahe zastaviť postup choroby COVID-19 v posledných týždňoch utlmila protivládne protesty. Nedávne zatknutie niektorých významných prodemokratických aktivistov a nové obavy z posilňovania nadvlády Pekingu nad Hongkongom ale prodemokratické hnutie oživili. Veľká protestná akcia je plánovaná na 1. júla, čo je výročie odovzdania Hongkongu späť Číne.

#Čína #Hongkong #USA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku