Čínsky generál: Snahu Taiwanu o nezávislosť môžeme potlačiť aj vojensky

29.05.2020 10:37
Čína / Armáda /
Autor: ,

Jeden z popredných predstaviteľov čínskej armády, generál Li Cuo-čcheng, vyhlásil, že Čína v prípade potreby môže potlačiť snahu Taiwanu o získanie úplnej nezávislosti aj vojenskou silou. V piatok o tom informovala agentúra Reuters.

„Ak možnosti mierového zjednotenia s Taiwanom zaniknú, (čínska) ľudová armáda spoločne s celým národom vrátane obyvateľov Taiwanu podniknú všetky potrebné kroky k tomu, aby rázne potlačili akékoľvek sprisahania či aktivity separatistov,“ povedal Li Cuo-čcheng vo Veľkej sále ľudu v Pekingu.

Vyhlásil to pri príležitosti 15. výročia prijatia zákona, ktorý povoľuje eventuálne použitie sily v prípade vyhlásenia taiwanskej nezávislosti alebo krokov k nej smerujúcich. Li je jedným z mála vysokých vojenských predstaviteľov Číny s bojovými skúsenosťami. Zúčastnil sa aj na nevydarenej invázii Číny do Vietnamu v roku 1979.

Zvrchovanosť Taiwanu je pravdepodobne najcitlivejšou územnou otázkou Číny. Peking tvrdí, že tento ostrov je jednou z čínskych provincií a neoddeliteľnou súčasťou „jednej Číny“.

Taiwan však podľa agentúry Reuters nemá záujem o to, aby ho riadila autokratická Čína. Odmieta preto ponuku Číny na vytvorenie modelu „jednej krajiny, s dvoma systémami“, ktorý by garantoval Taiwanu, podobne ako v súčasnosti Hongkongu, vysoký stupeň autonómie.

Čína podozrieva taiwanskú prezidentku Cchaj Jing-wen, že je naklonená možnosti oficiálneho vyhlásenia nezávislosti Taiwanu. Cchaj však tvrdí, že Taiwan, s oficiálnym názvom „Čínska republika“, už v skutočnosti nezávislým štátom je.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Taiwan #nezávislosť #generál #Čína #armáda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku