Matovič: Krajiny V4 podporujú spoločný postup EÚ v súvislosti s krízou

Krajiny Visegrádskej štvorky (V4) podporujú spoločný postup EÚ v súvislosti s krízou spôsobenou pandémiou koronavírusu, potrebujú však zo strany Európskej komisie cítiť viac dôvery, slobody a spravodlivosti pri prerozdeľovaní prostriedkov. Povedal to vo štvrtok premiér SR Igor Matovič na tlačovej konferencii po skončení sa stretnutia premiérov krajín V4.

11.06.2020 17:34
ČR SR Lednice koronavírus V4 premiéri matovič Foto: ,
Zľava: predseda vlády SR Igor Matovič, predseda vlády Poľska Mateusz Morawiecki, predseda vlády ČR Andrej Babiš a predseda vlády Maďarska Viktor Orbán na zámku Lednice v ČR 11. júna 2020.
debata (46)

Premiéri na zámku v Lednici diskutovali o viacročnom finančnom rámci Európskej únie na roky 2021 – 2027, fonde na obnovu, ktorý má členským krajinám EÚ pomôcť opätovne naštartovať ekonomiky postihnuté pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2. „V mene našich krajín plne podporujeme spoločný postup všetkých krajín Európskej únie v snahe eliminovať dosahy najväčšej hospodárskej krízy, na pokraji ktorej stojíme, od druhej svetovej vojny,“ povedal.

Krajiny V4 sú podľa jeho slov „otvorené akejkoľvek diskusii“, ako rovnoprávne členské krajiny európskeho spoločenstva však potrebujú zo strany Európskej komisie cítiť viac dôvery, slobody a spravodlivosti pri rozdeľovaní prostriedkov. „Spoločný program zo strany EK vítame, ale očakávame viac tých základných charakteristík, na ktorých samotná Európska únia vznikla,“ povedal a v tejto súvislosti zdôraznil dôveru, slobodu a spravodlivosť.

Matovič pripomenul, že výsledok prerozdelenia prostriedkov z fondu na obnovu na základe kritérií EK je pre Slovenskú republiku „v celku pozitívny“. „Patrí sa vzhľadom na to, že sme súčasťou tohto spoločenstva, byť solidárni aj s našimi partnermi,“ povedal a dodal, že SR musí chápať postoj Maďarska a Českej republiky, pre ktoré tento výsledok podľa jeho slov „až taký pozitívny nie je“. Matovič dodal, že by nemali nastať situácie, v ktorých by niektoré členské krajiny boli zvýhodnené.

Babiš: Spoločný cieľ V4 je zaistiť, aby bol rozpočet EÚ spravodlivý

Český premiér Andrej Babiš na úvod tlačovej konferencie povedal, že V4 znovu ukázala svoju užitočnosť, a poďakoval sa svojim kolegom za spoluprácu.V4 podľa Babiša vždy deklarovala, že má záujem na silnej Európe a záujem na tom, aby Európa prosperovala.

Zľava: Predseda vlády Maďarska Viktor Orbán,... Foto: SITA, ÚV SR
V4 summit premiérov babiš matovič morawiecki orbán česko lednice Zľava: Predseda vlády Maďarska Viktor Orbán, predseda vlády Česka Andrej Babiš, predseda vlády Poľska Mateusz Morawiecki a predseda vlády SR Igor Matovič počas obednej prestávky počas summitu na zámku Lednice.

Spoločný cieľ V4 je podľa Babiša zaistiť, aby najbližší rozpočet EÚ bol správne nastavený, spravodlivý a aby plán obnovy po kríze v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2 zodpovedal potrebám ekonomík jednotlivých krajín.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki takisto zdôraznil spravodlivosť v súvislosti s prerozdelením prostriedkov z fondu. On a ostatní premiéri sa podľa jeho slov zhodli, že podporu potrebuje i priemysel v jednotlivých krajinách.

Maďarsko podľa premiéra Viktora Orbána chce, aby naštartovanie ekonomiky po kríze nového koronavírusu bolo férové. V súvislosti s prostriedkami z fondu takisto pripomenul, že by nemala nastať situácia, v ktorej by boli niektoré krajiny znevýhodnené.

46 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Viktor Orbán #Andrej Babiš #V4 #Visegrádska štvorka #Igor Matovič #Mateusz Morawiecki #rozpočet EÚ #koronavírus