Mestská rada v Minneapolise prijala uznesenie o rozpustení polície

13.06.2020 12:52
USA Minneapolis polícia zabitie černoch protesty
Autor: ,

Rada mesta Minneapolis v americkom štáte Minnesota v piatok jednomyseľne odhlasovala návrh uznesenia na rozpustenie tamojšej polície a jej nahradenie "oddelením komunitnej bezpečnosti".

Ako uviedla agentúra AFP, ide o reakciu na žiadosti o transformáciu bezpečnostného aparátu v meste počas masových protestov proti rasovej nespravodlivosti vyvolaných násilnou smrťou Afroameričana Georgea Floyda.

Mestská rada v Minneapolise jednomyseľne schválila uznesenie, ktoré nariaďuje, aby sa „začal celoročný proces zapojenia komunity, prieskumu a štrukturálnych zmien s cieľom vytvoriť nový trvalý model pre zlepšenie bezpečnosti v našom meste“.

„Vražda Georgea Floyda (…) príslušníkmi polície v Minneapolise je tragédiou, ktorá dokazuje, že žiadna reforma nezabráni násiliu s následkom smrti a zneužitiu zo strany niektorých členov policajného zboru proti členom našej komunity, najmä čiernym a farebným,“ uvádza sa v uznesení. Konštatuje sa v ňom tiež, že „spoločne prídeme na to, ako by mala vyzerať bezpečnosť pre každého z nás“.

Do procesu transformácie sa majú zapojiť združenia zaoberajúce sa otázkami prevencie násilia, občianskymi právami, rovnosťou rás, vzťahmi s komunitami a záchranné zložky.

Predsedníčka mestskej rady Lisa Benderová a viacerí poslanci uviedli, že majú v úmysle predložiť tieto plány na schválenie voličom vo voľbách 3. novembra.

AFP poznamenala, že plán na zásadnú reformu bezpečnostných zložiek v meste nemá jednoznačnú podporu. Niektorí aktivisti sú skôr za reformu problémového oddelenia, kam patrili policajti zasahujúci vo Floydovom prípade.

Agentúra pripomenula, že 14 policajtov z Minneapolisu vo štvrtok zverejnilo otvorený list, v ktorom odsúdili konanie svojho bývalého kolegu Dereka Chauvina obvineného z Floydovej vraždy.

George Floyd zomrel 25. mája v Minneapolise pri zásahu policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden z nich mu niekoľko minút kľačal na krku. Pri zatýkaní sa opakovane sťažoval, že nemôže dýchať. Sanitka následne odviezla bezvládne telo 46-ročného Floyda do nemocnice, kde ho vyhlásili za mŕtveho.

Derek Chauvin, ktorý Floyodovi kľačal na krku, bol obvinený z vraždy druhého stupňa. Troch ďalších policajtov obvinili z napomáhania a navádzania k vražde. Neprimeraný zásah, z ktorého okolostojaci natočili videozáznam, vyvolal po celých USA protesty proti rasizmu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #polícia #Minneapolis
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku