Švajčiari musia nosiť rúška

, , 06.07.2020 17:00
Virus Outbreak Switzerland
Švajčiari musia odvčera vo verejnej doprave používať rúška. Snímka je z mesta Lausanne. Autor: ,

Švajčiarsko včera zaviedlo povinné nosenie rúšok v mestskej hromadnej doprave. Úrady od vypuknutia koronavírusovej pandémie doteraz občanom len radili zakrývať si ústa a nos počas dopravnej špičky. Ako však napísala agentúra DPA, väčšina pasažierov tieto odporúčania ignorovala.

"Vyzerá to dobre. Rúško nosí viac ako 95 percent ľudí,“ vyjadril sa riaditeľ verejnej dopravy v Zürichu Guido Schoch.

Nové pravidlá sa tiež vzťahujú na lety spoločnosti Swiss International Air Lines, potvrdil hovorca švajčiarskej vlády. Povinnosť nosiť rúška vo vlakoch, v električkách, autobusoch, horských železniciach, lanovkách a na lodiach platí pre všetkých ľudí starších ako 12 rokov. Ak si pasažieri rúško nenasadia, vodič ich môže z dopravy vylúčiť. V prípade, že odmietnu vystúpiť, bude im uložená pokuta.

Vo Švajčiarsku tiež začala platiť povinná desaťdňová karanténa pre ľudí, ktorí pricestujú z 29 štátov označených za vysokorizikové. Patria medzi ne Rusko, Spojené štáty, Srbsko či Švédsko.

Švajčiarsko počas minulých týždňov zaznamenalo nárast prípadov nákazy koronavírusom. Od vypuknutia pandémie ich zaevidovali 32 315. Vírus si doteraz v krajine vyžiadal 1 965 obetí.

Prezidentka krajiny Simonetta Sommarugaová priznala, že posledné dni ukázali, že Švajčiarsko zatiaľ nenašlo rovnováhu medzi otváraním ekonomiky a dodržiavaním opatrení proti šíreniu COVID-19.

"V súčasnej situácii máme veľa slobody. Ale vírus je stále tu. Preto vláda reagovala tak, že nariadila povinné nosenie rúšok vo verejnej doprave a povinnú karanténu pre cestujúcich prichádzajúcich z rizikových oblastí. Musíme zostať ostražití,“ citovala agentúra Reuters Sommarugaovú.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Švajčiarsko #koronavírus #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku