Zadržaný poradca šéfa Roskosmosu údajne pracoval pre tajnú službu NATO

07.07.2020 13:34

Zadržaný poradca generálneho riaditeľa ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Ivan Safronov je podozrivý zo spolupráce s "jednou z tajných služieb NATO". S odvolaním sa na tlačovú službu ruskej tajnej služby FSB o tom informovala agentúra Interfax.

Podľa agentúry je Safronov podozrivý zo zhromažďovania a odovzdávania informácií o vojensko-technickej spolupráci, obrane a bezpečnosti Ruska, ktoré sú predmetom štátneho tajomstva. Zhromažďoval ich na základe pokynov jednej z tajných služieb NATO, uviedla FSB vo svojom vyhlásení.

Roskosmos predtým potvrdil, že Safronov – poradca šéfa tejto vesmírnej agentúry Dmitrija Rogozina – bol v utorok zadržaný na základe podozrenia z vlastizrady. Roskosmos pritom zdôraznil, že Safronovovo zadržanie nesúvisí s jeho prácou v štátnej vesmírnej korporácii.

Nemenovaný informovaný zdroj pre Interfax uviedol, že zadržanie a medzičasom už aj obvinenie Safronova môže súvisieť s jeho predchádzajúcou novinárskou prácou a materiálmi s vojenskou tematikou.

Spravodajský portál Novaja gazeta napísal, že vlani v lete sa vyšetrujúce orgány zaoberali Safronovovým článkom o dodávke stíhačiek Su-35 do Egypta, ktorý vyšiel v denníku Kommersant. Vyšetrovatelia spísali protokol a konštatovali v ňom, že v danom článku boli použité informácie, ktoré sú štátnym tajomstvom.

Na post poradcu generálneho riaditeľa Roskosmosu Dmitrija Rogozina nastúpil Ivan Safronov v polovici mája.

Predtým pracoval v denníkoch Vedomosti a Kommersant, z ktorého bol prepustený spolu s kolegom Maximom Ivanovom za nedodržiavanie novinárskych štandardov v súvislosti s vydaním článku o možnej demisii Valentiny Matvijenkovej z funkcie predsedníčky Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu.

V ten istý deň na znak solidarity s prepustenými kolegami podalo výpoveď ďalších 11 redaktorov vnútropolitickej redakcie Kommersantu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#tajné služby #Rusko #Roskosmos #NATO #FSB
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku