Stredobodom osláv boli lekári, zdravotné sestry, ošetrovateľky, výrobcovia respirátorov, laboratórni technici a ďalší ľudia, ktorí Francúzsko udržiavali v chode počas karantény. Prišli tiež príbuzní zdravotníkov, ktorí chorobe COVID-19 podľahli.
Prezident Emmanuel Macron zdôraznil, že hlavnou témou osláv je boj proti pandémii. „Táto ceremónia je symbolom odhodlania celého národa. Je tiež symbolom našej húževnatosti,“ vyhlásil. Na vojenskej prehliadke boli zastúpené predovšetkým jednotky, ktoré sa aktívne zapojili do boja s koronavírusom. Zastúpení boli aj vojaci z Nemecka, zo Švajčiarska, z Rakúska a Luxemburska, teda krajín, ktoré v kritickej situácii prijali do svojich nemocníc dohromady 161 francúzskych pacientov. Ministri zdravotníctva spomínaných krajín zaujali čestné miesto na tribúne.
Na defilé, ktorého súčasťou bol aj prelet stíhačiek nad Parížom, sa zúčastnilo dohromady dvetisíc vojakov, čo je zhruba polovica počtu z minulých rokov. Slávnosť na mieste sledovalo len 2¤500 pozvaných hostí. Státisícové masy, ktoré 14. júla zvyčajne lemujú Champs-Élysées, boli tentoraz odkázané na televízny prenos. Oslavy večer vyvrcholia slávnostným koncertom pri Eiffelovej veži, za ktorým dá pred polnocou bodku spektakulárny ohňostroj.
Popoludní usporiadalo šesť odborových centrál manifestáciu zdravotníckeho personálu. Rečníci na nej poukázali na nepripravenosť zdravotného systému na pandémiu. Ostrie kritiky zlých pracovných podmienok a nedostatočného ocenenia prezident Macron v poslednej chvíli otupil schválením balíka pre zdravotníctvo v hodnote osem miliárd eur. Na základe pondelňajšej dohody s odborovými združeniami mzdy pracovníkov v zdravotníctve vzrastú priemerne o 183 eur.