Sociálni demokrati zvíťazili v macedónskych parlamentných voľbách

16.07.2020 13:11
Severné Macedónsko / Zoran Zaev /
Líder bývalej vládnej strany sociálnych demokratov Zoran Zaev pred svojimi stúpencami v Skopje po víťazstve strany v predčasných voľbách v Severnom Macedónsku vo štvrtok 16. júla 2020 Autor: ,

Bývalá vládna strana sociálnych demokratov získala najviac hlasov v macedónskych parlamentných voľbách, informovala vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na oficiálne výsledky volieb.

Ústredná volebná komisia oznámila, že sociálni demokrati získali 35.8 percent hlasov. Druhá v poradí opozičná VMRO-DPMNE (Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty) získala podporu 34.5 percent voličov. Za touto dvojicou nasledujú ďalšie politické strany.

Sociálnym demokratom sa nepodarilo získať dostatočnú väčšinu hlasov na to, aby mohli vládnuť samostatne a budú musieť viesť rokovania o vytvorení koalície, pripomína AFP. Líder sociálnych demokratov a bývalý premiér Zoran Zaev podľa agentúry AP krátko po oznámení výsledkov vyhlásil víťazstvo.

Šéf ústrednej volebnej komisie Oliver Derkoski povedal, že údajný útok hackerov zasiahol oficiálnu webovú stránku, ktorá mala poskytnúť okamžité výsledky na internete. Počítanie hlasov to však neovplyvnilo, pretože server ústrednej volebnej komisie útok nezasiahol. Polícia podľa Derkoského útok vyšetruje.

Voľby sa pôvodne mali konať 12. apríla, odložili ich však v dôsledku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 a trvania núdzového stavu.

Hlasovať mohli počas pondelka aj ľudia nakazení koronavírusom či osoby v domácej karanténe – úradníci im volebné urny doniesli priamo domov. Väzni, dôchodcovia a chorí ľudia svoje hlasy odovzdali v utorok. Volebné miestnosti sa otvorili v stredu.

Macedónsko od januára riadi dočasná vláda a krajina má rozpustený parlament. Stalo sa tak po odchode premiéra Zorana Zaeva, ktorý z funkcie odstúpil po tom, ako Európska únia (EÚ) nestanovila dátum prístupových rokovaní o členstve tejto balkánskej krajiny v EÚ.

Parlament si potom zvolil dočasnú vládu s poslancami z oboch najsilnejších politických strán, ktorej jedinou úlohou bolo zorganizovať predčasné voľby.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Severné Macedónsko #parlamentné voľby
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku