Počas protestu proti reformám ruskej ústavy zadržali v Moskve viac ako 130 ľudí

Viac ako 130 ľudí zadržala ruská polícia počas stredajšieho protestu proti reformám ruskej ústavy v centre Moskvy. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie miestnej polície.

16.07.2020 14:01
debata (18)

Na moskovskom Puškinovom námestí sa konal protest proti rozširovaniu právomocí ruského prezidenta Vladimira Putina. Podľa polície šlo o nepovolené zhromaždenie, keďže v krajine platia obmedzenia zavedené v súvislosti s koronavírusovou pandémiou.

Davy demonštrantov pochodovali po jednom z hlavných bulvárov v centre ruskej metropoly a narúšali dopravu. Príslušníci polície a Národnej gardy na demonštrácii zatkli celkovo 132 osôb, spresnila polícia. Mnohí protestujúci skandovali heslá ako „Hanba“ a „Putin je zlodej“.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy informovala, že na pochode v centre Moskvy sa v stredu zúčastnilo viac ako 1000 ľudí. Stovky ľudí protestovali aj v druhom najväčšom ruskom meste Petrohrad.

Celoštátne hlasovanie o zmenách a doplneniach ruskej ústavy sa zavŕšilo 1. júla. Zmeny a dodatky ústavy odobrilo 78 percent voličov, proti ich bolo 21 percent. Účinnosť nadobudli v sobotu 4. júla. Tieto zmeny okrem iného umožňujú, aby Putin zostal pri moci až do roku 2036.

Nad hlasovaním o zmenách v ústave Ruskej federácie vyjadrili znepokojenie aj Spojené štáty, ktoré poukázali na správy o nátlaku vyvíjanom na voličov. V tejto veci sa kriticky vyjadrila i Európska komisia, ktorá vyzvala Rusko, aby preskúmalo správy o nezrovnalostiach, ku ktorým počas celoštátneho hlasovania došlo.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #polícia #Rusko #protest #zadržanie #ústavné zmeny