Trump oznámil vyslanie federálnych agentov do Chicaga kvôli násiliu

Americký prezident Donald Trump v stredu oznámil, že federálne bezpečnostné sily budú vyslané do ďalších amerických miest, ktoré čelia násiliu, vrátane Chicaga v štáte Illinois a Albuquerque v Novom Mexiku. Informovala o tom agentúra Reuters.

, 22.07.2020 16:20, aktualizované: 23:26
Portland / USA / Nepokoje / Demonštrácia / Foto: ,
Nepokoje v americkom meste Portland 21. júla 2020
debata (52)

V utorok večer si prestrelka na pohrebe v južnej časti Chicaga vyžiadala 15 zranených. Polícia uviedla, že streľbu považuje za súčasť boja medzi dvoma znepriatelenými gangmi. Pochovávaný patril k jednému z nich. Chicago má so streleckými útokmi problémy dlhodobo, v posledných týždňoch sa ale situácia zhoršila.

„Tieto násilné prejavy šokujú svedomie nášho národa,“ vyhlásil dnes Trump pri vystúpení v Bielom dome. Nárast násilia pritom pripísal ľavicovo orientovaným hnutiam, ktoré sa podľa neho po smrti černocha Georgea Floyda v rukách polície v Minneapolise snažia „rozpustiť“ miestne policajné zbory.

Starostka Chicaga Lori Lightfootová nasadenie federálnych bezpečnostných zložiek spočiatku odmietala, hlavne kvôli dianiu v západoamerickom Portlande, kde agresívna taktika federálnych agentov len rozdúchala vášne okolo pokračujúcich protestov za reformu polície.

V utorok však starostka podľa agentúry AP uviedla, že spoločne s federálnymi úradmi dospela k dohode. „Vítame skutočnú spoluprácu, nevítajú ale diktatúru, autoritárstvo a nezákonné zatýkanie a zadržiavanie našich obyvateľov. To nebudeme tolerovať,“ povedala.

Do Portlandu vyslal Trump polovojenské jednotky

Na príkaz Bieleho domu boli v americkom meste Portland rozmiestnené na zásah proti demonštrantom tri jednotky polovojenského typu. V utorok to oficiálne potvrdil americký Úrad colnej a hraničnej ochrany (CBP), ktorý spadá pod ministerstvo vnútornej bezpečnosti Spojených štátov, píše agentúra Reuters na svojej webstránke.

Rozmiestnenie svojich agentov a dôstojníkov potvrdil CBP oficiálnym e-mailom – na otázku presného počtu policajtov však podľa Reuters neodpovedal.

Na sociálnych sieťach sa minulý týždeň rozšírili videá, ktoré zachytávajú policajtov vo vojenskej výzbroji. Ich menovky na uniformách neboli dostatočne viditeľné a zatknutých demonštrantov odvážali v neoznačených vozidlách.

Viacero ľudskoprávnych organizácií vyjadrilo obavy, že takéto taktiky porušujú právo prejavu, ktoré občanom zaručuje prvý dodatok ústavy. Minister vnútornej bezpečnosti Chad Wolf však tieto tvrdenia odmieta, informuje agentúra AP. Podľa neho ľudí nezatýkali agenti bez riadneho značenia, keďže na uniformách mali napísané slovo „polícia“.

Prezident Donald Trump sa vyjadril, že by rovnakú stratégiu mohol odsúhlasiť aj v ďalších väčších mestách so starostami z Demokratickej strany, ako sú New York, Chicago, Baltimore a Filadelfia. Podľa kritikov takto „zneužíva federálnu moc na politické účely,“ približuje Reuters.

Demokratický senátor štátu Oregon, kde sa mesto Portland nachádza, kritizoval Trumpa na Twitteri.„Donald Trump nemá oprávnenie na umiestnenie vojakov polovojenských organizácií do ulíc Portlandu, ani žiadneho iného amerického mesta,“ napísal senátor Ron Wyden. „Tieto okupačné sily vytvárajú konflikt, napádajú pokojne protestujúcich ľudí a robia môj domov nebezpečnejším. Na to, aby sa Portland upokojil, musí Trump okamžite stiahnuť nechcených federálnych agentov z nášho mesta,“ odkázal prezidentovi.

Minister vnútornej bezpečnosti Wolf sa prednedávnom vyjadril, že jeho úrad má „jasnú právomoc na ochranu vládneho majetku a zadržanie ľudí podozrivých z jeho ničenia alebo vyhrážania sa policajtom,“ píše agentúra AP.

Podľa jeho slov protestujúci napadli policajtov lasermi, bejzbalovými pálkami, pyrotechnikou a fľašami. Wolf však zároveň dodal, že by sa malo jasne rozlišovať medzi „vandalmi“ a slušnými demonštrantami.

Protesty v Portlande, ktorý je považovaný za baštu liberálnej politiky, trvajú bez prestávky už viac ako 50 dní. Začali v súvislosti s májovou smrťou neozbrojeného afroameričana Georgea Floyda pri policajnom zásahu, na rozdiel od iných miest ale odvtedy neustali. Po príchode federálnych zložiek vyslaných na základe prezidentského dekrétu začali opäť naberať na sile, pričom podľa agentúry AP počas víkendu účasť presahovala 1000 ľudí.

Pozadie protestov je trochu neprehľadné, píše denník The New York Times (NYT). Súčasné hnutie tvorí niekoľko rôznych prúdov, ktoré „využívajú pestrú škálu taktík v snahe docieliť, aby ich bolo počuť“. „Zdá sa však, že skoro všetci sa zhodnú na jednej veci: bojovné pôsobenie federálnych agentov v maskáčoch veci len zhoršilo,“ píše NYT.

52 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Portland #Donald Trump #prostest #polovojenské jednotky
Flowers