Hurikán Isaias dočasne zoslabol, keď sa blíži k Floride

, 01.08.2020 22:03, aktualizované: 02.08.2020 08:47
hurikán Isaias
Hurikán Isaias nad Bahamami na satelitnej snímke. 1.8.2020 Autor: ,

Hurikán Isaias v Atlantickom oceáne v sobotu zoslabol na tropickú búrku, očakáva sa však, že počas noci znova zosilnie, keď sa blíži z juhovýchodu k americkému štátu Florida. Oznámilo to americké Národné hurikánové centrum (NHC), informuje agentúra DPA.

„Hurikánové podmienky sú očakávané v nedeľu na častiach východného pobrežia Floridy, pričom sa očakáva, že podmienky tropickej búrky sa začnú dnes večer,“ uviedlo NHC v upozornení o 17.00 h miestneho času (23.00 h SELČ).

Isaias by mal priniesť silné dažde a „potenciálne život ohrozujúce náhle záplavy“ na Bahamy, ako aj možné náhle záplavy a povodne v mestských oblastiach na východnom pobreží USA, a to najmä v nízko položených a zle odvodňovaných oblastiach.

„Nenechajte sa pomýliť zoslabnutím (Isaiasa), skutočne si myslíme, že zosilnie znova na hurikán neskôr počas tohto večera,“ povedal novinárom floridský guvernér Ron DeSantis. Informoval tiež, že núdzový stav vyhlásili v 16 okresoch vrátane Miami-Dade a Nassau. Ľudia by sa podľa guvernéra mali pripraviť minimálne na výpadky prúdu, no aj si urobiť zásoby vody, potravín a liekov na víkend.

Skôr v priebehu dňa NHC predpovedalo, že Isaias, ktorý sa vytvoril nad Karibským morom, prinesie vietor s rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu, pričom sa obráti na severovýchod a zoslabne po dosiahnutí pobrežia Floridy.

Uzavreli vonkajšie testovacie miesta na koronavírus

Prezident USA Donald Trump v stredu vyhlásil mimoriadny stav a nariadil federálnu podporu pre reakciu miestnych úradov. Tie uzavreli pláže, prístaviská, parky aj miesta, kde sa robia testy na koronavírus. Agentúra AP informovala, že hurikán udrie v miestach, kde je nákaza koronavírusu veľmi rozšírená, čo môže skomplikovať snahy dostať pandémiu pod kontrolu.

Florida je epicentrom epidémie ochorenia Covid-19. V júli na Floride pribudlo cez 310 000 nakazených, čo bolo najviac v USA a piatok bol štvrtým dňom v rade, kedy v tomto štáte pribudol rekordný počet mŕtvych s koronavírusom, bolo ich 257. Vonkajšie testovacie miesta zriadené v stanoch sa pred príchodom búrky zatvárajú, pretože by ich víchor mohol poškodiť. To sa týka napríklad Miami, kde starosta Francis Suarez upozornil, že hygienici tak nebudú mať z týchto staníc informácie štyri až päť dní.

V evakuačných centrách budú k dispozícii rúška a dezinfekcia na ruky, úrady by však uvítali, keby si ľudia priniesli vlastné ochranné pomôcky. Pred vstupom do evakuačných centier bude ľuďom zmeraná teplota. Ak by bolo potrebné evakuovať infikovaných koronavírusom, pôjdu do izolácie v školských triedach.

V Dominikánskej republike si živel vyžiadal najmenej dvoch mŕtvych. V Portoriku hurikán vyvracal stromy, zaplavil ulice miest a prerušil dodávky elektriny pre tisícky domácností a podnikov.

Americkí meteorológovia očakávajú, že tohtoročná hurikánová sezóna v Atlantickom oceáne bude nadpriemerne aktívna.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #koronavírus #hurikán #Florida
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku