V Bielorusku v súvislosti s voľbami zatkli najmenej 19 novinárov

10.08.2020 22:39

Európska federácia novinárov (EFJ) v pondelok odsúdila zatknutie najmenej 19 žurnalistov, ktorí informovali o prezidentských voľbách v Bielorusku a o protestoch po oznámení výsledkov volieb.

Stavovská organizácia európskych novinárov na svojej internetovej stránke zdôraznila, že pri zatýkaní niektorých novinárov policajné sily použili hrubú silu.

EFJ upozornia tiež na vyhlásenie Bieloruskej asociácie novinárov (BAJ), podľa ktorého bola činnosť novinárov v Bielorusku koncom minulého týždňa, tesne pred prezidentskými voľbami, poznačená „brutalitou a obmedzeniami“.

Európska federácia novinárov spresnila, že polícia prehľadala aj niekoľko domácností novinárov, pričom im zrušila internetové pripojenie, aby im znemožnila komunikáciu s vonkajším svetom. Počas volieb bolo podľa EFJ viacero novinárov nezákonne vykázaných z volebných miestností.

Podľa správ EFJ došlo k „brutálnemu zatknutiu“ troch novinárov ruskej televíznej stanice Dožď, fotograf agentúry Associated Press Mstislav Černov bol zbitý a fyzickému násiliu zo strany polície čelil aj korešpondent spravodajského servera Meduza Maksim Šolopov. Od začiatku tohto roka Bieloruské združenie novinárov zaznamenalo 130 porušení práv novinárov po celej krajine.

„Bieloruskí nezávislí novinári sú už po dlhé roky pod konštantným tlakom, čelia zatýkaniam a prenasledovaniu. Naliehame na lídrov európskych krajín, aby dôrazne odsúdili takéto porušovanie slobody informácií,“ uviedol v mene EFJ generálny tajomník tohto združenia Ricardo Gutierrez.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#bielorusko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku