OSN odsúdila nárast násilia v Kolumbii

Mierová misia OSN v Kolumbii odsúdila najnovšiu špirálu násilia, počas ktorej iba v tomto roku zdokumentovala 33 masakrov. Uviedla to v utorok agentúra AFP.

18.08.2020 07:55
debata (9)

Misia, zriadená na monitorovanie dodržiavania mierovej dohody z roku 2016, podpísanej medzi vládou a bývalými povstalcami z Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC), ďalej uviedla, že vyšetruje smrť 97 ľudskoprávnych aktivistov zabitých počas rovnakého obdobia.

Násilie má „závažný humanitárny dosah“ v oblastiach, kde pokračujú v činnosti ilegálne ozbrojené skupiny, tvrdí misia. Minulý týždeň bolo pri dvoch samostatných incidentoch zabitých najmenej 13 ľudí.

V sobotu zastrelili na narodeninovej oslave v meste Samaniego ležiacom na juhozápade krajiny v departemente Nariňo osem ľudí, oznámila polícia. Tento región hraničí s Ekvádorom a je jednou z hlavných oblastí Kolumbie, kde sa pestuje koka surovina na výrobu kokaínu. Jeho strategická poloha z neho robí obľúbenú trasu na pašovanie drog do Strednej Ameriky a USA.

Úrady minulý týždeň v utorok objavili telá piatich tínedžerov na poli cukrovej trstiny neďaleko mesta Cali.

Kolumbijské úrady, ako aj predstavitelia OSN vydali varovanie pred zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou v krajine. Násilie v Kolumbii narastá napriek obmedzeniu pohybu obyvateľstva v súvislosti s koronavírusovou pandémiou.

Zločinecké gangy sú zodpovedné za takmer 80 percent masakrov, ku ktorým došlo v tomto roku v Kolumbii. Väčšina z nich sa odohrala v departementoch s, kde sa nelegálne pestuje koka, tvrdí OSN.

Organizácia Spojených národov zároveň v prvej polovici tohto roka zaznamenala 41 vrážd bývalých bojovníkov FARC, čo je desaťpercentný nárast oproti rovnakému obdobiu vlaňajška.

OSN definuje masaker ako zabitie troch alebo viacerých ľudí na jednom mieste rovnakými osobami

9 debata chyba
Viac na túto tému: #OSN #kolumbia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy