V tele Navaľného sa nenašli stopy po otrave, prevezú ho do Nemecka

Klinické testy vzoriek odobratých ruskému opozičnému politikovi Alexejovi Navaľnému nepreukázali žiadne stopy po otrave. Oznámil to v piatok Anatolij Kaliničenko, zástupca primára jednotky intenzívnej starostlivosti nemocnice v meste Omsk, kde je Navaľnyj hospitalizovaný. Citovali ho agentúry Reuters a TASS. Ruskí lekári po debatách o prevoze dali povolenie, aby Navaľnyj odletel do Nemecka.

21.08.2020 08:51 , aktualizované: 17:56
debata (355)

Podľa Kaliničenka sa lekári momentálne nedomnievajú, že bol Navaľnyj otrávený. „Nijaká otrava či stopy po otrave sa v jeho tele nenašli. Pripúšťam, že diagnózu otravy sme ešte celkom nevylúčili. Nemyslíme si však, že pacient bol otrávený,“ povedal Kaliničenko.

Hlavný lekár omskej nemocnice Alexander Murakovskij uviedol, že zdravotné ťažkosti Navaľného mohla vyvolať porucha metabolizmu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa Murakovského mohla Navaľného stav spôsobiť práve metabolická porucha, v dôsledku ktorej mu prudko poklesla hladina cukru v krvi, uviedli ruské štátne médiá.

Lekári majú podľa Murakovského momentálne niekoľko pracovných hypotéz príčin Navaľného stavu, z ktorých sa najviac pravdepodobnou momentálne javí porucha metabolizmu karbohydrátov. Dodal tiež, že na odeve a prstoch Navaľného sa našli stopy priemyselných chemikálií.

Manželka Alexeja Navaľného sa v piatok obrátila priamo na ruského prezidenta Vladimira Putina so žiadosťou o povolenie prevozu jej manžela do nemocnice v Nemecku. Informovala o tom agentúra AFP.

Julija Navaľná zverejnila na účte svojho manžela na Twitteri list adresovaný Putinovi. „Oficiálne Vás žiadam o povolenie vziať Alexeja Navaľného do Nemecka,“ napísala v ňom.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v súvislosti s prevozom Navaľného krátko predtým uviedol, že ide o rozhodnutie, ktoré je výlučne v kompetencii omských lekárov a okrem ich úsudku v prevoze nič nebráni.

Navaľnyj (44) pocítil vo štvrtok počas letu zo sibírskeho mesta Tomsk do Moskvy nevoľnosť a neskôr stratil vedomie. Lietadlo núdzovo pristálo v Omsku a politika následne previezli do miestnej nemocnice.

Podľa svojej hovorkyne Kiry Jarmyšovej bol Navaľnyj pravdepodobne otrávený neznámou toxickou látkou, ktorá bola pridaná do šálky čaju. Navaľnyj pil čaj na letisku pred odletom a podľa Jarmyšovej to bolo jediné, čo v to ráno vypil.

Nemecko vyslalo v piatok do ruského mesta Omsk záchranárske lietadlo, ktoré malo Navaľného vyzdvihnúť. Predstaviteľ jednej z nemeckých mimovládnych organizácií ešte predtým povedal, že Navaľného je pripravená prijať renomovaná berlínska nemocnica Charité. Navaľného hovorkyňa neskôr na Twitteri informovala, že nemeckých lekárov zo zmieneného lietadla už pustili priamo k Navaľnému.

Rozporné stanoviská k prevozu

Lekári v nemocnici v Omsku však uviedli, že prevoz Navaľného do inej nemocnice nie je v súčasnosti možný z dôvodu jeho nestabilného zdravotného stavu. Jarmyšová na Twitteri reagovala slovami, že zákaz prevozu je priamym ohrozením života Navaľného. Nakoniec ruskí lekári dali povolenie na prevoz. Predchádzali tomu však diskusie.

„Jeho zotrvanie v omskej nemocnici bez potrebného vybavenia a stanovenia diagnózy je životu nebezpečné,“ napísala predtým Jarmyšová.

Nemeckí lekári, ktorí prileteli pre Navalného do Omska, tvrdí, že pacient je v stave umožňujúcom jeho transport do Berlína. Uviedla to podľa agentúry Reuters organizácie, ktorá lietadlo do Ruska vyslala. Je to v rozpore s informáciou agentúry TASS, že spoločné konzílium lekárov z Ruska a Nemecka dospelo k záveru, že transport pacienta by bol teraz príliš riskantný.

„Počuli sme od nemeckého lekárskeho tímu, že sú schopní a ochotní prepraviť pána Navalného do Berlína a že je to aj želanie jeho rodiny,“ uviedla organizácia Cinema for Peace. „Ruské úrady tvrdia, že sa radili s nemeckými lekármi a že cestovanie pre neho nie je bezpečné. To nie je pravda,“ uviedla organizácia vo vyhlásení.

Politikova manželka Julia tvrdí, že lekári držia Navaľného na klinike preto, aby chemikálie, ktoré sa nachádzajú v tele, „zmizli“. Navaľnyj je ostrým kritikom súčasného ruského prezidenta Vladimira Putina a v minulosti bol viackrát zadržaný. Takisto bol terčom opakovaných vyhrážok.

355 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Rusko #Alexej Navaľnyj