Turecko objavilo v Čiernom mori svoje najväčšie ložisko zemného plynu

21.08.2020 16:49
Recep Tayyip Erdogan / Turecko / Loď / Zemný...
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas prejavu v Istanbule oznamuje, že Turecko objavilo v pobrežných vodách Čierneho mora doteraz najväčšie ložisko zemného plynu Autor:

Turecko objavilo v pobrežných vodách Čierneho mora doteraz najväčšie ložisko zemného plynu v histórii svojich prieskumov. To pomôže zmierniť závislosť krajiny od jeho dovozu. Oznámil to v piatok prezident Recep Tayyip Erdogan.

Erdogan uviedol, že v ložisku sa nachádza približne 320 miliárd kubických metrov plynu a bolo objavené na mieste, ktoré turecké plavidlá začali skúmať minulý mesiac.

Prezident dodal, že dúfa, že prvý plyn z ložiska doputuje k tureckým spotrebiteľov v roku 2023, keď bude Turecko oslavovať sté výročie založenia republiky.

Analytici však upozornili, že aj keď ide o pozoruhodný objav, nestačí na to, aby sa z Turecka stalo regionálne energetické centrum alebo mu prinieslo značné finančné bohatstvo. Berat Albayrak, minister hospodárstva a Erdoganov zať, však dúfa, že nové ložisko pomôže Turecku „odstrániť problém s deficitom bežného účtu a prejsť k prebytku“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zemný plyn #turecko #Čierne more
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku