Japonský premiér Šinzó Abe odstupuje z funkcie

Japonský premiér Šinzó Abe v piatok oznámil, že zo zdravotných dôvodov odstúpi zo svojej funkcie. Jeho oznámenie podľa tlačovej agentúry AFP zároveň štartuje zápas o líderstvo v tejto tretej najväčšej ekonomike sveta.

28.08.2020 07:38 , aktualizované: 10:59
šinzó Abe Foto: ,
Japonský premiér Šinzó Abe na snímke z mája 2020.
debata (13)

„Rozhodol som sa odstúpiť z pozície premiéra,“ vyhlásil Abe na tlačovej konferencii. Spresnil, že trpí recidívou ulceróznej kolitídy (zápalu sliznice hrubého čreva), ktorá ukončila aj jeho prvé funkčné obdobie.

Špekulácie o Abeho zdravotnom stave sa šírili už niekoľko týždňov, avšak zosilneli v uplynulých dňoch po tom, ako premiér absolvoval dve návštevy nemocnice, kde mu spravili bližšie nešpecifikova­né testy.

Abe na zasadnutí vládnucej Liberálno-demokratickej strany (LDP) vyzval vysokopostavených členov, aby čo najrýchlejšie našli jeho nasledovníka, dovtedy chce vykonávať premiérske povinnosti, doplnila tlačová agentúra Kjódó.

Premiér podľa vlastných slov podstupuje novú liečbu, ktorá si vyžaduje pravidelný prístup, čo by mu neposkytovalo dostatok času na výkon funkcie ministerského predsedu. „Už nie som schopný napĺňať mandát, ktorý mi s dôverou zveril japonský ľud. Rozhodol som sa preto ďalej nezastávať pozíciu premiéra,“ zdôraznil.

Zatiaľ neexistuje jasný konsenzus, kto by ho mohol v úrade nahradiť, možnými kandidátmi sú minister financií Taró Asó a hlavný tajomník japonskej vlády Jošihide Suga.

Abe sa za svoje rozhodnutie verejne ospravedlnil. „Chcem sa úprimne ospravedlniť ľudu Japonska za to, že odchádzam zo svojho úradu rok pred vypršaním funkčného obdobia a uprostred problémov týkajúcich sa koronavírusovej krízy, zatiaľ čo rozličná politika je stále v štádiu implementácie,“ povedal.

Abe (65), ktorý je premiérom od decembra 2012, zastával túto funkciu po prvý raz v rokoch 2006–2007, pričom iba nedávno sa stal najdlhšie neprerušene pôsobiacim japonským premiérom v dejinách tejto ázijskej krajiny.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #Šinzo Abe