Trumpa nominovali na Nobelovu cenu mieru

Amerického prezidenta Donalda Trumpa nominovali na Nobelovu cenu mieru pre jeho úsilie sprostredkovať nadviazanie mieru medzi Izraelom a Spojenými arabskými emirátmi (SAE), informovala v stredu televízia Sky News.

09.09.2020 13:42
Donald Trump Foto: ,
Americký prezident Donald Trump
41

Trumpa nominoval nórsky politik a člen parlamentu za pravicovú Pokrokovú stranu Christian Tybring-Gjedde, uviedla televízia Fox News. „Pre jeho zásluhy si myslím, že spravil pre nadviazanie mieru medzi národmi viac ako väčšina ostatných nominantov na túto cenu,“ povedal Tybring-Gjedde pre Fox News.

Washington v utorok oznámil, že Izrael a SAE 15. septembra podpíšu v Bielom dome prelomovú dohodu o normalizácii vzájomných diplomatických vzťahov.

Oznámenie prišlo len mesiac po tom, ako Izrael a SAE 13. augusta oznámili, že dosiahli dohodu o normalizácii vzájomných diplomatických vzťahov, na ktorú by mala nadväzovať celá škála bilaterálnych dohovorov.

„Pretože očakávame, že aj iné krajiny Blízkeho východu pôjdu v šľapajach SAE, táto dohoda by mohla zásadne zmeniť Blízky východ na oblasť kooperácie a prosperity,“ uviedol nórsky politik a dodal, že „nie je veľkým zástancom“ Donalda Trumpa, mnohí ľudia však už cenu mieru získali, aj keď toho urobili menej.

Nejde o Trumpovu prvú nomináciu na túto cenu – v roku 2018 ho Tybring-Gjedde nominoval po jeho summite so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Cenu však nedostal. Minulý rok nominovali na Nobelovu cenu mieru 318 ľudí.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
41 debata chyba
Viac na túto tému: #Nobelová cena mieru #Donald Trump