Britsko-austrálska spoločnosť už dlhší čas čelila kritike za zničenie svätýň aborigénov v lokalite Juukan Gorge v odľahlom regióne Pilbara v štáte Západná Austrália. Táto lokalita sa považuje za jedno z najstarších známych miest osídlených aborigénmi.
„To, čo sa stalo v Juukane, bolo zlé a my sme odhodlaní dosiahnuť, že pri aktivitách spoločnosti Rio Tinto už nikdy nedôjde k zničeniu takejto lokality výnimočného archeologického a kultúrneho významu,“ uviedol vo svojom vyhlásení predseda predstavenstva spoločnosti Simon Thompson.
Kultúrny význam rokliny Juukan potvrdili aj archeologické vykopávky v jednej z jaskýň – známych ako skalné úkryty – rok po tom, čo spoločnosť Rio Tinto v rámci rozširovania svojho projektu na ťažbu železnej rudy, schváleného úradmi, získala povolenie na odstrely v tejto oblasti.
V tejto oblasti sa pritom pri vykopávkach našli najstaršie známe kostené nástroje v Austrálii – naostrená klokania kosť spred 28-tisíc rokov – či členka do vlasov. Vďaka testom DNA sa tento nález spája s pôvodnými obyvateľmi, ktorých potomkovia v tejto oblasti stále žijú.
Interným vyšetrovaním v spoločnosti Rio Tinto sa zistilo, že rozhodnutiu pokračovať v odstreloch v danej lokalite napriek medializovaným obavám o osud domorodej svätyne predchádzala „séria rozhodnutí, krokov a opomenutí počas dlhšieho časového obdobia“.
Spoločnosť po týchto zisteniach následne trom manažérom odobrala bonusy vo výške miliónov dolárov. Akcionári spoločnosti i odborná verejnosť však tento krok označili za nedostatočný a žiadali vyvodenie osobnej zodpovednosti.
Austrálska rada pre pôvodné obyvateľstvo, ktorá zastupuje domorodých vlastníkov pôdy, privítala Jacquov odchod z funkcie, uviedla však, že takéto personálne zmeny sú „iba prvým krokom“, a žiada zodpovedný prístup k životnému prostrediu i kultúrnemu dedičstvu.
Austrálske centrum pre zodpovedné podnikanie (ACCR) uviedlo, že odchod vedúcich pracovníkov spoločnosti Rio Tinto je „vítaný“, vyjadrilo však súčasne znepokojenie nad tým, ako dlho spoločnosti trvalo, kým dospela k tomuto rozhodnutiu.
Agentúra AFP dodala, že austrálsky parlament vedie vlastné vyšetrovanie incidentu v rokline Juukan a vláda Západnej Austrálie skúma zákony upravujúce ťažobné činnosti v blízkosti nálezísk domorodého dedičstva.
Čítajte viac Ťažobná spoločnosť zrejme zničila 46-tisíc rokov staré archeologické nálezisko v Austrálii