Navaľného prepustili z berlínskej nemocnice

Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného prepustili z nemocnice Charité v nemeckej metropole Berlín, kde sa zotavoval z komplikácií po pokuse o otrávenie. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na stredajšie oznámenie nemocnice.

23.09.2020 10:36 , aktualizované: 14:42
debata (42)

Navaľného prepustili z nemocnice v utorok po 32 dňoch. „Na základe pokroku a aktuálneho stavu pacienta sa ošetrujúci lekári domnievajú, že úplné zotavenie je možné,“ uviedla vo vyhlásení nemocnica.

Navaľnyj bol hospitalizovaný v nemocnici Charité od 22. augusta. Letecky ho tam previezli zo sibírskeho mesta Omsk, kde ho hospitalizovali 20. augusta po núdzovom pristátí lietadla po tom, ako mu počas letu z mesta Tomsk do Moskvy prišlo nevoľno.

Nemecká vláda oznámila, že laboratóriá vo Francúzsku a vo Švédsku nezávisle od seba potvrdili zistenia nemeckých expertov, ktorí na základe výsledkov laboratórnych testov dospeli k záveru, že Navaľnyj bol otrávený nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok.

Navaľnyj po prepustení z nemocnice uviedol, že sa bude ešte dlho zotavovať

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj v stredu po prepustení z berlínskej nemocnice Charité uviedol, že ešte potrvá dlho, kým sa úplne zotaví. S odvolaním sa na jeho vyjadrenie na sociálnej sieti o tom informovala agentúra AFP.

„Plány sú vždy jednoduché: fyzioterapeut každý deň. Pravdepodobne rehabilitačné stredisko. Státie na jednej nohe. Opäť získať úplnú kontrolu nad prstami. Udržať rovnováhu,“ napísal Navaľnyj na Instagrame, kde zverejnil aj fotografiu, ako sedí na lavičke.

Navaľnyj poukázal na to, že počas zotavovania si všimol „vtipné veci“, čo sa týka svojich fyzických schopností. „Nedokážem napríklad hodiť loptu ľavou rukou. Dokážem ju chytiť, ale nie hodiť. Mozog jednoducho nechce spraviť tento pohyb,“ uviedol.

Keď nemeckí lekári Navaľnému po 24 dňoch liečby na jednotke intenzívnej starostlivosti dovolili pozrieť sa do zrkadla, bol podľa vlastných slov „strašne rozrušený“. „Myslel som si, že ma nikdy (z nemocnice) neprepustia,“ povedal. „Lekári však naďalej robili zázraky,“ dodal.

42 debata chyba
Viac na túto tému: #Alexej Navaľnyj