Prítomnosť ruských základní v Sýrii udržiava podľa Asada vojenskú rovnováhu v regióne

Prítomnosť ruských vojenských a námorných základní v Sýrii je náprotivkom vplyvu západných mocností v blízkovýchodnom regióne, uviedol sýrsky prezident Bašár Asad v rozhovore pre televíziu ruského ministerstva obrany. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters.

05.10.2020 11:33
Bašár Asad Foto: ,
Sýrsky prezident Bašár Asad
debata (16)

Asad v interview pri príležitosti piateho výročia ruskej intervencie v Sýrii ďalej uviedol, že Rusko hrá kľúčovú rolu pri udržaní globálnej vojenskej rovnováhy a je aj protiváhou dominancie Washingtonu v uvedenej zemepisnej oblasti.

Okrem leteckej základne Humajmím má Rusko v Sýrii pod kontrolou aj námornú základňu v meste Tartús na pobreží Stredozemného mora, ktorá je v prevádzke už od čias Sovietskeho zväzu.

Rusko podniká v Sýrii nálety od roku 2015 a na základe dohody s tamojšou vládou tam začalo v roku 2017 upevňovať svoju trvalú vojenskú prítomnosť. V auguste tohto roku boli zverejnené ruské vládne dokumenty, v ktorých sa uvádza, že Sýria odobrila rozšírenie ruskej leteckej základne Humajmím.

Podľa Asada bola jeho armáda pred ruskou intervenciou v „nebezpečnej situácii“, keďže čelila ozbrojenej opozícii s podporou Washingtonu a iných západných mocností, ako aj Saudskej Arábie a Kataru.

Asad dokázal s pomocou Moskvy a Iránom podporovaných milícii získať späť väčšinu územia, ktoré stratil v tomto skoro desaťročnom konflikte

Washington a jeho spojenci však tvrdia, že ruské a sýrske bombardovanie je vojnový zločin, ktorý vysídlil milióny ľudí a usmrtil tisíce civilistov. Moskva a Damask s týmto názorom nesúhlasia a trvajú na tom, že bojujú proti islamským militantom.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sýria #Blízky východ #Bašár al-Asad #vojensko-strategická rovnováha