Na brehu pri Srí Lanke uviazlo 120 veľrýb, podarilo sa ich vrátiť do mora

Príslušníci srílanského vojenského námorníctva, pobrežnej stráže a dobrovoľníci zachránili v noci na utorok 120 veľrýb, ktoré uviazli na pláži tejto ostrovnej krajiny v Indickom oceáne. Najmenej dva zranené kusy z týchto živočíchov však už boli mŕtve, informovala tlačová agentúra AFP.

03.11.2020 17:29
debata (1)

Podľa miestnych úradov ide o dosiaľ najrozsiahlejšie zaznamenané uviaznutie veľrýb na Srí Lanke. Po namáhavej nočnej záchrannej akcii sa podarilo vrátiť do vody približne 120 delfínov krátkoplutvých, ktorých vyplavilo na breh pri meste Pánadura, 25 kilometrov južne od metropoly a bývalého srílanského hlavného mesta Kolombo.

„Je veľmi nezvyčajné, že sa k našim brehom dostala takáto početná skupina,“ uviedol šéf Úradu pre ochranu morského prostredia (MEPA). Odborníci vyzdvihli záchrannú akciu ako jednu z najúspešnejších svojho druhu na svete. V septembri uviazlo na brehoch austrálskej Tasmánie 470 delfínov krátkoplutvých, pričom prežilo iba 110.

Posledný prípad veľkého uviaznutia veľrýb na Srí Lanke pochádza z júna 2017, keď na pláž pri meste Sampúr na severovýchode krajiny vyplavilo 20 delfínov krátkoplutvých. Všetky kusy sa podarilo zachrániť. Delfíny krátkoplutvé dorastajú do dĺžky šesť metrov, vážia tonu a sú veľmi spoločenské.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Srí Lanka #veľryby
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy