PROFIL: Biden bude najstarším americkým prezidentom

, 07.11.2020 18:00
Joe Biden Jill Bidenová
Joe Biden s manželkou Jill Autor: ,

Joe Biden (77) sa stal najstarším prezidentským kandidátom, ktorý uspel v boji o Biely dom a po januárovej inaugurácii bude vo veku 78 rokov najstaršou hlavou štátu v dejinách USA, ktorá zasadne v Oválnej pracovni.

Joseph Robinette Biden Jr., známy pod menom Joe Biden, sa narodil 20. novembra 1942 v meste Scranton v Pensylvánii v rodine predajcu automobilov ako najstarší zo štyroch súrodencov. Pochádza z rímskokatolíckej rodiny írskeho pôvodu. Keď mal desať rokov presťahovali sa do mesta Claymont v štáte Delaware, kde odišli rodičia za lepšou prácou.

V roku 1961 ukončil prestížnu Archmere Academy v Claymonte. Históriu a politické vedy vyštudoval na University of Delaware v meste Newark, ktorú ukončil v roku 1965 s titulom bakalár. Po získaní titulu bol v tom istom roku prijatý na Syracuse University, kde získal v roku 1968 titul doktor práv.

Po štúdiu sa presťahoval do mesta Wilmington, kde začal advokátsku prax a založil vlastnú právnickú firmu. Zároveň sa stal aktívnym členom Demokratickej strany. V roku 1972 uspel po prvýkrát vo voľbách do Senátu Spojených štátov amerických v štáte Delaware a vo veku tridsať rokov sa stal šiestym najmladším americkým senátorom v histórii.

Krátko po získaní kresla senátora sa odohrala v Bidenovom živote v decembri 1972 rodinná tragédia. Jeho manželka Neilia išla s deťmi na vianočné nákupy, cestou sa však zrazila s nákladným autom. Pri dopravnej nehode zahynula spoločne s ročnou dcérkou Naomi, dvaja synovia – Beau a Hunter – boli zranení. Joe Biden, ktorý bol celou situáciou zdrvený, zvažoval rezignáciu, aby sa mohol venovať rodine. Stranícke vedenie ho však presvedčilo, aby zostal v úrade. Inauguračnú prísahu zložil v januári 1973 v kaplnke nemocnice, v ktorej ležali jeho zranení synovia. V Senáte potom strávil nepretržite 36 rokov, až do januára 2009, kedy na funkciu – ako novozvolený viceprezident USA – rezignoval. V júli 1977 sa oženil po druhýkrát s učiteľkou Jill Tracy Jacobsovou, s ktorou má dcéru Ashley.

Prvé roky Joea Bidena v senáte sa sústredili na ochranu práv v oblasti spotreby a životného prostredia. Stal sa prvým politickým predstaviteľom Spojených štátov, ktorý predložil v Kongrese USA návrh zákona, ktorý sa zaoberal klimatickými zmenami. Niekoľko rokov pôsobil tiež ako predseda Výboru pre zahraničné vzťahy.

Od 20. januára 2009 až do 20. januára 2017 bol pravou rukou prezidenta Baracka Obamu. Výberom Bidena na post amerického viceprezidenta vsadil Barack Obama predovšetkým na skúsenosť. Vybral si politicky rozhľadeného človeka, najmä pokiaľ išlo o otázky týkajúce sa zahraničnej politiky a bezpečnosti.

Obaja sa stali počas ôsmich rokov spoločne strávených v Bielom dome blízkymi priateľmi. Barack Obama označil Bidena vo svojom rozlúčkovom prejave v Chicagu za „najlepšiu voľbu“.

Počas svojej desaťročia trvajúcej politickej kariéry sa uchádzal Joe Biden o prezidentskú kandidatúru už dvakrát, v rokoch 1988 a 2008. Oba jeho pokusy však skončili ešte v počiatočnej fáze. Svoju kandidatúru zvažoval aj pred poslednými prezidentskými voľbami v roku 2016, ale napokon uvoľnil miesto Hillary Clintonovej ako demokratickej protikandidátke Donalda Trumpa.

Joe Biden, ostrý kritik Trumpovej politiky, sám seba označuje za následníka Baracka Obamu. Práve na jeho štýl chce po zvolení za prezidenta nadviazať.

Bývalý americký viceprezident Joe Biden 25. apríla 2019 oficiálne oznámil, že sa bude uchádzať o kandidatúru v nadchádzajúcich prezidentských voľbách a 18. augusta 2020 bol oficiálne nominovaný ako prezidentský kandidát za Demokratickú stranu. Jeho súperom o kreslo v Bielom dome bol úradujúci prezident Donald Trump, ktorého porazil a stal v poradí 46. prezidentom v dejinách USA.

Prvá dáma

Vizitka Jill Bidenovej (69), manželky Joea Bidena

  • Bidenová je verejnosti známa z rokov 2009 až 2017, kedy bola druhou dámou Spojených štátov. Jej manžel v tej dobe zastával funkciu viceprezidenta v administratíve Baracka Obamu.
  • K politike aj pozornosti médií mala spočiatku odťažitý vzťah. Ešte v roku 2004 bola proti tomu, aby sa Biden zúčastnil prezidentských volieb. Po znovuzvolení George W. Busha, a aj ako odporkyňa vojny v Iraku, názor na manželovu politickú kariéru zmenila. V primárnych voľbách demokratov v roku 2008 už ho na mítingoch podporovala.
  • Profesiou je pedagogička, učila angličtinu na niekoľkých stredných školách. Venovala sa tiež vzdelávaniu žiakov s emočnými poruchami v psychiatrických zariadeniach. Platené zamestnanie, ktorého sa nechcela vzdať, mala Bidenová aj od roku 2009, keď bol jej muž viceprezidentom. V tej dobe bola prvou pracujúcou „druhú dámou“ v histórii USA. Svojim žiakom by sa chcela venovať aj potom, čo bol Biden zvolený prezidentom.
  • Bidenová je aktívna v niekoľkých neziskových organizáciách či nadáciách (Biden Foundation manželia založili v roku 2017), ktoré napríklad zvyšujú povedomie o rakovine prsníka medzi študentkami či poskytujú knihy sociálne slabším deťom. S bývalou prvou dámou Michelle Obamovou založila v roku 2011 tiež iniciatívu nazvanú Joining Forces, v ktorej povzbudzuje Američanov k pomoci vojakom a ich rodinám.
  • V tohtoročnej kampani hrala Bidenová aktívnu úlohu, na jar dokonca prestala vyučovať. Svojho muža sprevádzala na mítingoch a postavila sa aj za nevlastného syna Huntera Bidena, ktorý je kritizovaný kvôli svojim obchodným praktikám na Ukrajine. Bidenová sa vyjadrovala napríklad k dôsledkom pandémie COVIDU-19 na situáciu v školstve. Zainteresovaná bola tiež do výberu kandidáta na viceprezidenta, Biden si nakoniec vybral Kamalu Harrisovú.
  • Narodila sa ako Jill Tracy Jacobsová 3. júna 1951 v Hammonton v štáte New Jersey v rodine, ktorá má talianske aj anglické korene. Bola najstaršou z piatich sestier, ktoré vyrastali v Pensylvánii. Po strednej škole študovala na Delawarskej univerzite (1975), na univerzite vo West Chesteri (1981) a na Villanovej univerzite (1987). V roku 2007, v 55 rokoch, sa vrátila na univerzitu, aby si dokončila doktorát.
  • V 70. rokoch sa prvýkrát vydala za Billa Stevensona. So senátorom Bidenom sa údajne stretli pri rande naslepo v roku 1975. Vzali sa o dva roky neskôr. Bidenová sa vtedy stala nevlastnou matkou jeho dvoch synov – Beaua (zomrel v roku 2015) a Huntera. Bidenova prvá manželka totiž zahynula spolu s malou dcérou pri dopravnej nehode v roku 1972. Do manželstva Bidenových pribudla v roku 1981 ešte dcéra Ashley Blazer.
  • Je autorkou dvoch detských knižiek a pamätí, ktoré jej vyšli vlani.
0 debata debata
Viac na túto tému: #USA #prezidentské voľby USA #Joe Biden