Po heroíne sa Afganistan stáva i popredným výrobcom pervitínu

, 01.12.2020 13:51

Pod mostom v afganskej metropole Kábul žije medzi hromadou odpadkov a potokom so špinavou vodou komunita drogovo závislých bezdomovcov. Mnoho z nich v posledných rokoch prešlo z heroínu na pervitín, ktorého výrobu v krajine uľahčuje divoko rastúca kríkovitá rastlina, uviedla britská vysielacia spoločnosť BBC.

„Toto nie je miesto pre ľudskú bytosť. Nie je vhodné ani pre psa,“ hovorí 48-ročný Chudadád, ktorý je závislý na heroíne a pervitíne – známom tiež ako metamfetamín – posledných päť rokov.

Heroín je už dlho problémom v Kábule, teraz ale mnoho narkomanov prechádza na pervitín, ktorý je lacnejšou, no podobne nebezpečnou drogou. „Keď som začínal s drogami, pervitín nebol príliš bežný,“ dodáva Chudadád. „Ale posledných pár rokoch ho začína brať čím ďalej, tým viac ľudí.“

Nová inštitúcia Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction – EMCDDA) varuje, že Afganistan sa stáva významným svetovým výrobcom pervitínu. Z tunajších makových polí už dnes pochádza väčšina svetovej produkcie heroínu, pričom EMCDDA upozorňuje, že z pervitínu sa tu môže stať rovnako tak veľký biznis.

Stovky nelegálnych laboratórií

Rozmach tejto drogy je dôsledok zistenia výrobcov drog, a síce že rastlinu chvojník, ktorá vo viacerých častiach Afganistanu rastie úplne voľne, možno použiť na výrobu kľúčovej ingrediencie pervitínu – látky efedrín.

„Zistenie, že sa pervitín dá vyrábať z rastliny divoko rastúcej v horách, úplne zmenilo pravidlá hry,“ hovorí David Mansfield, odborník na výrobu drog v Afganistane a súčasne vedúci autor štúdie EMCDDA.

Podľa neho pašeráci drog skôr získavali efedrín z ďaleko drahších dovážaných liekov, teraz sú ale schopní používať s pomocou „jednoduchej chémie“ ďaleko lacnejšiu náhradu.

Chvojník sa k výrobe pervitínu používa aj iných častiach sveta, nie však v tak veľkom meradle ako v Afganistane. Pomocou satelitných snímok a rozhovorov s afganskými výrobcami drog Mansfield a jeho tím výskumníkov odhalili viac ako 300 nelegálnych výrobní efedrínu len v jednom okrese Bakwa (provincia Farah – pozn. red.) na západe Afganistanu. Oblasť sa stala strediskom obchodu s pervitínom v krajine, Mansfield však identifikoval laboratória aj inde.

Jeho tím zistil, že výroba pervitínu sa v krajine skladá z dvoch úrovní. Efedrín vďaka ľahšiemu technologickému postupu zvyčajne vyrábajú ľudia v chudobných domácnostiach, ktorí potom látku predávajú do špecializovanejších „pervitínových varní“.

Efedrínové laboratória sa na snímkach podarilo odhaliť vďaka veľkému množstvu odpadových vôd a tiež vysušeným rastlinám chvojníka skladujúcich vo veľkom množstve na otvorených priestranstvách.

Satelitná snímka jednej z možných efedrínových...
Satelitná snímka jednej z možných efedrínových výrobní v afganskom okrese Bakwa (provincia Farah) Autor: www.emcdda.europa.eu

USA, Taliban a obchod s drogami

Spojené štáty v máji 2019 podnikli v Afganistane počas jediného dňa 68 leteckých úderov na údajné drogové laboratória. Vysoký počet obetí z radov civilistov v kombinácii so skutočnosťou, že improvizované laboratóriá je možné relatívne ľahko obnoviť, však USA prinútil od svojho snaženia upustiť.

Rovnako ako na iné odvetvia v oblastiach pod kontrolou Talibanu uvalilo povstalecké hnutie dane aj na obchod s drogami. EMCDDA odhaduje, že len v okrese Bakwa takto ročne vyberie štyri milióny dolárov.

Jeden afganský pašerák drog povedal BBC pod podmienkou anonymity, že dane Taliban vyberá ako od zberačov chvojníka, tak i tých, ktorí drogy prevážajú na predaj. „Kontrolné stanovištia Talibanu sú všade,“ hovorí. „Takže to pred nimi nejde schovať.“

Na otázku, prečo Taliban s ohľadom na svoju islamskú ideológiu obchod s drogami nelikviduje, pašerák odpovedá, že hnutie uplatňuje túto logiku: „Sme vo vojne, takže je to v poriadku, ale až príde správny čas, tak to zakážeme.“

Afgánsky pervitín a Európa

Časť pervitínu vyrobeného v Afganistane sa spotrebuje priamo v krajine alebo v susednom Iráne. Droga sa ale podľa všetkého vyváža oveľa ďalej. Srílanské námorníctvo tento rok na nákladnej lodi objavilo pervitín zrejme vyrobený v Afganistane v hodnote desiatok miliónov dolárov.

Vzhľadom k ustáleným trasám pašerákov heroínu cez Pakistan, Irán a východnú Afriku panujú obavy, že časť afganského pervitínu skončí i v Európe.

Podľa ďalšieho zo spoluautorov štúdie Andrewa Cunninghamma doteraz užívanie pervitínu v Európe nie je „všeobecne rozšírené“, je ale dosť pravdepodobné, že si afganský pervitín za určitú dobu cestu do Európy nájde.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pervitín #heroín #Afganistan
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku