Do Bezpečnostnej rady OSN vstúpilo päť nových členských krajín

Päť nových členských krajín - India, Mexiko, Nórsko, Írsko a Keňa - v pondelok oficiálne vstúpilo do Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), a to v čase rastúcej polarizácie v tomto orgáne poverenom udržiavaním svetového mieru a bezpečnosti, poznamenala agentúra AFP.

04.01.2021 23:12
debata (2)

Zástupcovia týchto krajín sa v pondelok zúčastnili na prvom stretnutí zameranom na schválenie agendy, ktorú navrhlo Tunisko ako aktuálna predsednícka krajina BR OSN. Nové krajiny budú zastávať nestále miesta v 15-člennej rade dva roky.

Stáli členovia BR OSN – USA, Rusko, Čína, Francúzsko a Británia – majú právo veta. Rozpory v rámci rady sa však v posledných rokoch vyostrili, pretože USA za vlády prezidenta Donalda Trumpa zaujali jednostranný prístup k diplomacii, píše AFP.

Kým v rokoch 1990 – 2000 bolo veto ktoréhokoľvek zo stálych členov použité desaťkrát alebo menej, v rokoch 2010 – 2019 to bolo 31-krát, pričom v minulom roku päťkrát.

BR OSN je aktívna v mnohých konfliktných zónach a krízach po celom svete, najmä prostredníctvom viac ako tucta mierových operácií, do ktorých je zapojených asi 100.000 vojakov z členských štátov OSN.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #OSN #Bezpečnostná rada OSN
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy