Kongres potvrdil Bidenovo víťazstvo, Trump avizoval usporiadané odovzdanie moci

Spoločné zasadnutie oboch komôr amerického Kongresu vo štvrtok oficiálne potvrdilo výsledky novembrových prezidentských volieb. Za prezidenta bol zvolený Joe Biden a za viceprezidentku Kamala Harrisová, oznámil viceprezident a predseda Senátu Mike Pence. Informovala o tom americká televízna stanica CNN.

07.01.2021 09:54 , aktualizované: 16:11
Joe Biden Foto: ,
Americký prezident Joe Biden
debata (236)

Odchádzajúci americký prezident Donald Trump vo štvrtok síce nepriznal svoju porážku v prezidentských voľbách, avšak avizoval, že z funkcie dobrovoľne odíde. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie, ktoré zverejnil na sociálnej sieti Twitter Trumpov poradca Dan Scavino.

„Aj keď s tým výsledkom absolútne nesúhlasím a fakty sú na mojej strane, 20. januára dôjde k usporiadanému odovzdaniu moci,“ uviedol Trump.

„Aj keď toto predstavuje koniec najlepšieho prvého funkčného obdobia v dejinách prezidentského úradu, je to iba začiatok nášho boja o obnovenie veľkosti Ameriky,“ dodal. Podľa AFP tým Trump naznačuje, že v roku 2024 bude možno opäť kandidovať.

Minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok vo štvrtok privítal, že úradujúci americký prezident Donald Trump sa zaviazal v deň inaugurácie 20. januára dobrovoľne opustiť Biely dom.

„Vítam záväzok prezidenta D. Trumpa k usporiadanému odovzdaniu moci 20. januára. Toto je ten správny krok na upokojenie situácie a prekonanie rozporov v americkej spoločnosti. Slovensko sa teší na spoluprácu s vládou Joea Bidena,“ napísal šéf slovenskej diplomacie na sociálnej sieti Twitter.

Korčok po rokovaní s americkou veľvyslankyňou na Slovensku Bridget Brink tiež uviedol, že násilie na pôde zákonodarného zboru Spojených štátov a de facto obštrukcie volebného procesu sú neakceptovateľné.

Zároveň vyjadril presvedčenie a očakávanie, že sa americké inštitúcie vysporiadajú s napätou vnútropolitickou situáciou. Šéf slovenskej diplomacie o tom informoval vo videu na sociálnej sieti.

Podľa Korčoka je dôležité, že Kongres formálne ukončil proces voľby prezidenta a na základe vôle občanov USA potvrdil Joea Bidena ako budúceho prezidenta Spojených štátov.

„Verím, že ďalší proces prebehne v súlade s Ústavou spojených štátov a po inaugurácií nového prezidenta otvoríme novú kapitolu našej spolupráce. Tú dnes, s ohľadom na ďalší vývoj vo svete, veľmi potrebujeme najmä medzi EÚ a USA,“ uzavrel Korčok.

Trumpovo vyhlásenie o dobrovoľnom odchode prišlo bezprostredne po tom, ako americký Kongres na čele s viceprezidentom Mikeom Penceom oficiálne potvrdil výsledky novembrových prezidentských volieb. Tento akt narušili republikánski členovia Kongresu, ktorí vzniesli námietky proti započítaniu hlasov voliteľov zo štátu Pensylvánia a Arizona. Obe sťažnosti následne osobitne zamietli zákonodarcovia v oboch komorách Kongresu.

Ešte predtým však zasadnutie prerušili priaznivci odchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa, keď v stredu vnikli do budovy Kapitolu, sídla amerického Kongresu. V chaotickej situácii zasadnutie prerušili a kongresmanov i novinárov evakuovali.

Počas potýčok medzi protestujúcimi a policajtmi v Kongrese policajti postrelili do hrudníka ženu, ktorá neskôr v nemocnici zomrela, povedal Contee. O jej úmrtí už predtým informovali médiá.

Novinári píšu aj o smrti ďalších troch ľudí – dvoch mužov a jednej ženy -, ich úmrtie však údajne nesúvisí s nepokojmi. Podľa polície všetci traja zomreli v dôsledku akútneho zdravotného problému.

Niekoľko ľudí utrpelo zranenia. Počas násilností polícia zadržala 52 osôb, z ktorých 26 zadržala na pôde Kapitolu. Polícia takisto informovala, že v Kapitole zaistila dve bomby – v sídle republikánov aj demokratov.

O niekoľko hodín neskôr polícia vyhlásila, že bezpečnosť Kapitolu bola opäť zaistená. O polnoci SEČ začal v celom hlavnom meste platiť zákazu nočného vychádzania. Do ulíc vyslali príslušníkov Národnej gardy a federálnej polície.

Starostka Washingtonu Muriel Bowserová stanovila zákaz vychádzania od 18.00 h miestneho času (štvrtok 00.00 h SEČ) do štvrtka 06.00 h (12.00 h SEČ). Zároveň predĺžila stav núdze v hlavnom meste na nasledujúce dva týždne.

Rusko: za nepokoje si USA môžu samy

Stredajšie nepokoje v americkej metropole Washington sú výsledkom zastaraného volebného systému, ktorý nespĺňa demokratické štandardy, ako aj politizácie tamojších médií, uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vo vyhlásení, zverejnenom vo štvrtok agentúrou RIA Novosti. Spojené štáty si za svoju súčasnú situáciu môžu samy, dodala hovorkyňa.

„Americký volebný systém je zastaraný, nespĺňa moderné demokratické štandardy, čím vytvára priestor pre nespočetné porušovanie pravidiel. Americké médiá sa navyše stali nástrojmi politického boja,“ priblížila Zacharovová postoj ruskej vlády k vnútroštátnej politike USA.

Samotný útok podporovateľov prezidenta Donalda Trumpa na sídlo amerického Kongresu hovorkyňa neodsúdila ani nepodporila, podľa ministerstva ide o "internú záležitosť Spojených štátov, komentuje agentúra AFP.

© Autorské práva vyhradené

236 debata chyba