FBI varuje pred ozbrojenými protestmi v USA pred i v deň Bidenovej inaugurácie

Americký federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) varuje pred ozbrojenými protestmi, ktoré sú plánované v hlavných mestách všetkých štátov americkej Únie a vo Washingtone od 16. do 20. januára. Vyplýva to zo správy FBI, o ktorej informovala televízia ABC. Tieto protesty podľa FBI pripravujú ultrapravicoví aktivisti.

11.01.2021 23:27
Kapitol / Kongres / USA / Foto: ,
debata (13)

Správa FBI bola zverejnená koncom decembra 2020, týždeň pred tým, ako na Kapitol, kde sídli americký Kongres, vtrhli priaznivci dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa. Stalo sa tak 6. januára, v deň, keď mali kongresmani odobriť výsledky prezidentských volieb z 3. novembra 2020 a potvrdiť v nich víťazstvo kandidáta Demokratickej strany Joea Bidena.

Trump vtedy svojich prívržencov vyzval, aby pochodovali pred Kapitol na znak nesúhlasu s výsledkami volieb. Demonštrantom sa podarilo preniknúť do budovy, odkiaľ ich policajné zložky vytlačili až po niekoľkých hodinách. Obliehanie Kapitolu si vyžiadalo päť obetí na životoch vrátane jedného policajta.

V súvislosti s Trumpovou rolou v tomto bezprecedentnom vtrhnutí rozvášneného davu do vládnej budovy bol v pondelok v Snemovni reprezentantov, dolnej komore Kongresu, predložený návrh ústavnej žaloby (impeachmentu) voči Trumpovi. Demokratickí kongresmani v predloženej rezolúcii žalujú Trumpa za „podnecovanie povstania“. Impeachment kongresmani síce oficiálne predstavili, avšak poslanci o ňom v pondelok ešte nehlasovali ani nediskutovali.

Počas krátkeho zasadnutia Snemovne demokrati najprv predstavili legislatívny návrh, ktorý vyzýva viceprezidenta Mikea Penca, aby aktivoval 25. dodatok ústavy. Tento dodatok umožňuje kabinetnej väčšine odobrať prezidentovi právomoci a udeliť ich viceprezidentovi. Republikáni však tento návrh zablokovali, čo znamená, že v utorok budú o návrhu hlasovať všetci členovia Snemovne. Návrh na impeachment by mali kongresmani prerokovať v stredu, presne týždeň po útoku na Kapitol.

Televízia ABC vo svojej správe uviedla, že FBI v uplynulých dňoch dostala informácie o skupine vyzývajúcej na „útoky“ na štátne, miestne a federálne súdy a administratívne budovy v prípade, že Trump bude odvolaný z funkcie pred dňom Bidenovej inaugurácie. Útoky plánujú aj v deň Bidenovej inaugurácie, a to na vládne úrady v každom štáte, pričom bez ohľadu na to, či dané štáty potvrdili volebné hlasy pre Bidena alebo pre Trumpa.

„FBI dostala informácie o ozbrojenej skupine, ktorá má v úmysle vycestovať 16. januára do Washingtonu, DC,“ píše sa správe FBI. Skupina varovala, že ak sa Kongres pokúsi odstrániť Trumpa prostredníctvom 25. dodatku ústavy, dôjde „k obrovskému povstaniu“.

FBI odporučila policajným zložkám v celých Spojených štátoch, aby v súvislosti s nedávnymi nepokojmi a vpádom na Kapitol posilnili ochranu vládnych ustanovizní.

Témou Bidenovej inaugurácie bude „Zjednotená Amerika“

Témou inaugurácie novozvoleného amerického prezidenta Joea Bidena bude heslo „Zjednotená Amerika“. Informovala o tom v pondelok inauguračná komisia s tým, že na slávnostnom akte sa zúčastní viacero bývalých šéfov Bieleho domu.

Úsilie o zjednotenie Ameriky bolo podľa agentúry AP v centre záujmu Bidena už dlho, avšak v súvislosti s násilnosťami v Kapitole sa stalo ešte dôležitejším. Zvolená téma podľa komisie „odzrkadľuje začiatok novej cesty národa, ktorá obnoví dušu Ameriky, spojí krajinu a vytvorí cestu k svetlejšej budúcnosti“.

Samotná ceremónia v parku National Mall v centre hlavného mesta sa však bude pre pandémiu koronavírusu, ktorému v USA už podľahlo viac ako 370-tisíc ľudí, konať bez účasti tisícok divákov. Obrovský park nachádzajúci sa medzi budovou Kapitolu a Lincolnovým pamätníkom však bude zdobiť približne 191 500 vlajok rôznych veľkostí, ktoré budú reprezentovať všetky americké štáty a teritóriá, priblížila inauguračná komisia. Desaťtisíce vlajok budú symbolizovať ľudí, ktorí museli pre pandémiu zostať doma a nemôžu Bidenovu inauguráciu osláviť osobne vo Washingtone.

Biden spoločne s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou položia veniec k hrobu neznámeho vojaka na Arlingtonskom národnom cintoríne v štáte Virgínia neďaleko Washingtonu ihneď po slávnostnej inaugurácii 20. januára za prítomnosti troch exprezidentov Spojených štátov Baracka Obamu, Georgea W. Busha a Billa Clintona a ich manželiek.

Odchádzajúci prezident Donald Trump už predtým oznámil, že sa na inaugurácii demokrata Bidena, ktorý ho porazil vo voľbách z 3. novembra, nezúčastní. Biden to označil za „dobrú vec“. Údajne však má prísť dosluhujúci viceprezident Mike Pence s manželkou. Jediný žijúci exprezident US – okrem Trumpa-, ktorý sa na slávnostnom uvedení Bidena do úradu nezúčastní, je 96-ročný demokrat Jimmy Carter.

Nosnú tému inaugurácie, ktorou bude jednota, oznámila inauguračná komisia menej než týždeň po tom, čo do budovy Kongresu vtrhli stúpenci Trumpa a vyvolali nepokoje, počas ktorých zomrelo päť osôb.

Počas inaugurácie budú platiť prísne bezpečnostné opatrenia. Federálna Správa národných parkov (NPS) v pondelok oznámila, že pre obavy o bezpečnosť okolo inaugurácie do 24. januára uzavrie prístup k Washingtonovmu pamätníku, ktorý sa tiež nachádza v parku, kde bude inaugurácia prebiehať.

Pentagón na inauguráciu nového prezidenta povolil podľa šéfa Národnej gardy Daniela Hokansona nasadiť až 15.000 jej príslušníkov, informovala stanica CNN. V súvislosti s nepokojmi bolo už predtým mobilizovaných 6200 členov Národnej gardy.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #protesty #Joe Biden #inaugurácia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy