Simpsonovci nepredpovedali útok na Kongres, obrázok i na Slovensku zdieľali stovky ľudí

15.01.2021 19:30
Jake Angeli / Jacob Chansley /
Jake Angeli zo štátu Arizona oblečený ako šaman s rohami a kožušinou v kolízii s políciou v budove Kapitolu vo Washingtone 6. januára 2021 Autor: ,

Stovky ľudí na Slovensku zdieľali na sociálnej sieti obrázok, ktorý údajne zobrazuje postavu zo Simpsonovcov v klobúku s rohami pred americkým Kapitolom s tvrdením, že animovaný televízny seriál predpovedal nepokoje priaznivcov prezidenta Donalda Trumpa zo 6. januára 2021.

Tvrdenie je však zavádzajúce. Obrázok bol graficky upravený a nepochádza zo žiadnej skutočnej epizódy Simpsonovcov, čo potvrdil aj jeden z producentov seriálu.

Obrázok 7. januára 2021 zdieľala facebooková stránka Fľuska. Rovnaký príspevok sa o pár hodín objavil aj na stránke Yebo. Na pravej strane obrázku je fotografia Jakea Angeliho, podporovateľa Donalda Trumpa, ktorý sa stal jednou z hlavných tvárí útoku na americký Kongres zo 6. januára 2021. Na ľavej strane obrázku bolo vidieť školníka Willieho, postavu z populárneho amerického animovaného seriálu Simpsonovci, ktorý vyzerá tak, že má na sebe podobné oblečenie a tetovanie ako Angeli.

Fľuska zdieľala obrázok s tvrdením, že Simpsonovci znova predpovedali budúcnosť, čím odkazovala na rozšírené zavádzajúce internetové tvrdenia, podľa ktorých seriál Simpsonovci predpovedá budúce udalosti (Obrázok medzitým už Fľuska stiahla – pozn. red.). Obrázok školníka Willieho v čiapke s rohami podobnej tej, ktorú má Angeli, bol však zmanipulovaný.

Autor: TASR/AP

Agentúra AFP dohľadala pôvodný obrázok Willieho na stránke Fandom, ktorá obsahuje databázu televíznych programov, filmov a hier. Pôvodný obrázok Willieho AFP našla aj na stránke Simpsons Tapped Out, mobilnej hry založenej na televíznom seriáli.

Aj pozadie zavádzajúceho obrázku bolo pravdepodobne prevzaté z jednej zo scén seriálovej epizódy Mr. Lisa goes to Washington, v českom preklade: Líza na stopě zlořádu. Dodatočným reverzným vyhľadávaním našla AFP aj pôvodný promo obrázok, z ktorého bola vystrihnutá časť hlavy postavy Lízy, ktorá sa nachádza v ľavom dolnom rohu obrázku zo zavádzajúceho príspevku. K dispozícii je napríklad na stránke Fandom.

Skutočnosť, že ide o zmanipulovaný obrázok, potvrdil 7. januára 2021 na Twitteri aj Matt Selman, jeden zo scenáristov a producent seriálu Simpsonovci. Známy animovaný seriál však predpovedal mnoho iných udalostí, vrátane tej, že sa Donald Trump stane americkým prezidentom.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#útok na Kongres #Simpsonovci #hoax
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku