Korčok: Diplomati EÚ hovorili o vzťahoch s Ruskom, zhodli sa na nových sankciách

Európski diplomati sa v pondelok v Bruseli zhodli na zavedení sankcií proti vysokopostaveným úradníkom Ruska zapojeným do zatknutia opozičného politika Alexeja Navaľného a ocenili tiež záujem novej administratívy USA o normalizáciu a zlepšenie vzťahov s EÚ. Po skončení rokovaní Rady EÚ pre zahraničné veci to povedal minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok.

22.02.2021 19:46, aktualizované: 23:33
debata (385)

Podľa jeho slov prebehla na rokovaniach „hĺbková rozprava“ o vzťahoch EÚ s Ruskom, ktoré sa zhoršili v posledných rokoch, a to najmä od roku 2014, teda od ruskej anexie Krymu a vypuknutia vojny na východe Ukrajiny.

Korčok spresnil, že Rada ministrov reagovala aj na nedávnu návštevu šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella v Moskve. Európania sa pritom podľa jeho slov zhodujú v tom, že Rusko neberie EÚ ako partnera, s ktorým by bolo možné diskutovať napríklad o otázke ľudských práv. Minister dodal, že Únia sa nemôže pred svetom tváriť, že je založená na určitých hodnotách a pri komunikácii s ruskou stranou na tieto hodnoty zabudnúť.

„Je politická zhoda na tom, že kvôli spôsobu konania ruských úradov voči Navaľnému budú zaradené na sankčný zoznam individuálne osoby zodpovedné za to, čo sa s Navaľným dialo,“ uviedol Korčok. V tejto súvislosti pripomenul aj stanovisko Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), podľa ktorého nebol súdny proces s Navaľným spravodlivý.

„Nechceme hovoriť s Ruskom donekonečna len rečou sankcií, ale netreba si zamieňať príčinu s následkami. Chceme konštruktívne vzťahy, ale nemôžeme ignorovať, keď sa dostanú do rozporu pre nás dôležité hodnoty,“ vysvetlil minister.

Korčok zároveň dodal, že európski diplomati mali možnosť formou videokonferencie hovoriť aj s novým ministrom zahraničných vecí USA Antonym Blinkenom. Pripomenul, že obe strany majú veľa tém na rokovanie, na začiatok však EÚ víta najmä zmenu rétoriky novej americkej administratívy.

„Je to niečo výrazne odlišné ako v predchádzajúcom období, keď sa EÚ a USA dostali do priamych konfliktov a napätia. Teraz ide o začiatok prekonávania predošlého napätia,“ vysvetlil situáciu. Korčok podľa vlastných slov v mene SR tiež povedal, že EÚ a Spojené štáty musia spolupracovať, aj napriek tomu, že nemusia vždy a vo všetkom súhlasiť. V celosvetovom meradle však ide o najbližších partnerov, ktorí sú dôkazom toho, že transatlantická väzba nie je prázdne slovné spojenie, dodal.

Moskva je sklamaná z rozhodnutia EÚ o uvalení sankcií za kauzu Navaľnyj

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že je sklamané z rozhodnutia šéfov diplomacií EÚ uvaliť sankcie na štyroch vysokopostavených ruských predstaviteľov v súvislosti so stíhaním kritika Kremľa Alexeja Navaľného a jeho podporovateľov. Moskva zároveň avizovala adekvátnu recipročnú odpoveď.

Ministerstvo kritizovalo, že Brusel sa opäť podriadil „disciplíne bloku a protiruským stereotypom“, pričom opäť presadzuje sankcie, ktoré podľa Moskvy neplnia svoj účel.

Ruský rezort diplomacie vo svojom vyhlásení poukázal aj na to, že „v rozpore s logikou“ sa najskôr „prijíma politické rozhodnutie o uvalení sankcií a potom sa plánuje vyberanie kandidátov“, ktorých sa reštrikcie dotknú.

Moskva deklarovala, že neustále požiadavky na Navaľného „prepustenie“ na slobodu považuje za „kategoricky neprijateľné“. Pripomenula, že takéto kroky sa v medzinárodnej praxi označujú za „zasahovanie do vnútorných záležitostí zvrchovaného štátu“.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexandr Gruško pre agentúru RIA Novosti na margo rozhodnutia šéfov diplomacií EÚ vyhlásil, že „je to obohraná platňa“.

Predseda zahraničného výboru Štátnej dumy Leonid Sluckij upozornil, že tento „ďalší útok EÚ na Rusko nezostane bez odozvy“. Varoval, že „sankcie EÚ v kauze Navaľného budú ďalším krokom k zhoršeniu vzťahov s Ruskom.“

Podľa jeho názoru Brusel neustále nasleduje kurz smerom k utlmeniu vzájomného dialógu s Ruskom, pričom ho objasňuje vymyslenými dôvodmi. Tento prístup podľa Sluckého „nemôže nijako prispieť k akejkoľvek normalizácii vzťahov“. „Brusel vedie partnerstvo s Moskvou do slepej uličky. Východisko z nej sa dá nájsť iba vtedy, ak sa upustí od politiky obmedzovania Ruska,“ dodal.

385 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Rusko #protiruské sankcie #Ivan Korčok
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy