Facebook zakázal účty mjanmarskej armády, dôvodom je prevrat a násilie

Spoločnosť Facebook vo štvrtok oznámila, že zablokovala všetky zvyšné účty spájané s mjanmarskou armádou. Ako dôvod uviedla, že junta používa smrtiacu silu voči demonštrantom protestujúcim proti vojenskému prevratu, pri ktorom armáda zosadila civilnú vládu a uväznila jej predstaviteľov. Píše o tom tlačová agentúra AFP.

25.02.2021 15:35
Mjanmarsko Foto:
Ozbrojení príslušníci poriadkových síl počas protestu demonštrantov proti vojenskej okupácii v mjanmarskom meste Nepjitó 8. februára 2021
debata (2)

Opatrenie nadobúda účinnosť okamžite a platí pre platformy Facebook aj Instagram. Týka sa armády i subjektov, ktoré majú ozbrojené sily pod kontrolou. Na oboch platformách majú tiež zákaz inzerovať všetky „komerčné subjekty napojené na armádu“.

„Nutnosť vyhlásiť tento zákaz urýchlili udalosti po prevrate z 1. februára vrátane smrtiaceho násilia,“ napísala vo vyhlásení spoločnosť Facebook. „Sme presvedčení, že riziká vyplývajúce z možnosti, aby Tamado bolo na Facebooku a Instagrame, sú príliš veľké,“ dodala firma. Použila oficiálny názov ozbrojených síl Mjanmarska (Barmy) – Tamado.

Bezpečnostné zložky čoraz viac používajú násilie proti obrovským a prevažne pokojným protestom obyvateľstva žiadajúceho mjanmarskú armádu, aby odovzdala moc naspäť civilnej vláde.

Zatiaľ boli na demonštráciách zabití traja ľudia protestujúci proti puču a zastrelený bol aj muž, ktorý hliadkoval vo svojej štvrti v meste Rangún a strážil ju pred nočným zatýkaním.

Armáda využívala Facebook na šírenie svojich tvrdení, že vlaňajšie novembrové voľby, v ktorých jednoznačne zvíťazila zosadená civilná líderka Aun Schan Su Ťij, poznačili podvody s hlasmi.

V roku 2018 Facebook zablokoval účty šéfa junty Min Aun Hlaina a ďalších členov generality – firma to urobila rok po tom, čo násilné zásahy armády donútili okolo 750-tisíc príslušníkov moslimskej menšiny Rohingov ujsť do susedného Bangladéša.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #facebook #Mjanmarsko