Deň po únose 317 študentiek únoscovia prepustili v Nigérii 27 detí

Únoscovia v Nigérii prepustili 42 ľudí vrátane 27 študentov, ktorých so sebou odviedli minulý týždeň zo školy v strednej časti krajiny. Deň po ďalšom hromadnom únose vyše 300 školáčok na severe Nigérie to oznámili miestni predstavitelia, informovali agentúry AFP a AP.

27.02.2021 12:09
nigéria, únos Foto: ,
Študentky, ktoré mali šťastie a ozbrojenci ich v piatok 26. februára z internátu strednej dievčenskej školy v dedine Jangebe na severozápade Nigérie spolu s ich 317 spolužiačkami neuniesli.

Hovorkyňa guvernéra nigérijského štátu Niger pre AP povedala, že prepustení už dorazili do štátneho hlavného mesta Minna, kde ich prijali zástupcovia tamojších úradov.

Školu v meste Kagara v zmienenom štáte prepadli ozbrojenci vo vojenských uniformách 17. februára. Podľa úradov pri útoku zabili jedného študenta a uniesli 27 chlapcov, troch učiteľov a rodinných príslušníkov školského personálu.

Počet takýchto útokov a únosov sa v severozápadnej a strednej časti Nigérie v posledných rokoch zintenzívnil. Páchajú ich ťažko vyzbrojené zločinecké gangy, ktoré miestni obyvatelia nazývajú „banditi“ a ktoré prepádajú dediny, plienia a podpaľujú domy a zabíjajú i unášajú obyvateľov.

Trauma z roku 2014

V piatok v dedine Jangebe v štáte Zamfara na severozápade Nigérie skupina ozbrojencov prepadla internát strednej dievčenskej školy, z ktorého odviedla 317 školáčok. Polícia a armáda spustili pátraciu operáciu a nigérijský prezident Muhammadu Buhari vyhlásil, že vláda neustúpi vydieraniu banditov očakávajúcich výkupné.

Piatkový incident bol tretím hromadným únosom detí zo školy v Nigérii za tri mesiace. V decembri zadržiavali islamskí džihádisti zo skupiny Boko Haram vyše 340 žiakov v severonigérijskom štáte Katsina niekoľko dní, kým ich neprepustili po rokovaniach s vládou.

Nové únosy oživili traumatické spomienky na hromadný únos z apríla 2014, keď sa džihádisti Boko Haram na strednej škole v Chiboku v štáte Borno zmocnili 276 dievčat. Viac ako 100 z nich je stále nezvestných.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Nigéria #Boko Haram