Proces s expolicajtom obvineným z vraždy Georgea Floyda odložili

Proces s bývalým policajtom Derekom Chauvinom, ktorého zákrok proti neozbrojenému černochovi Georgovi Floydovi vlani spustil medzinárodnú vlnu protestov, nezačne skôr ako v utorok. Sudca v meste Minneapolis v pondelok začiatok procesu výberom poroty odložil najmenej o deň kvôli nevyriešenému sporu okolo finálnej podoby obžaloby. Informujú o tom agentúry Reuters a AP.

08.03.2021 10:12 , aktualizované: 18:22
George Floyd Foto: ,
Na snímke odpočet dní do procesu na rohu ulice Georgea Floyda, Minneapolis.
debata (25)

Hlavný obžalovaný Chauvin čelí viacerým obvineniam vrátane vraždy druhého stupňa, za ktorú hrozí v štáte Minnesota trest odňatia slobody až na 40 rokov. Okrem toho je obvinený aj zo zabitia druhého stupňa, za ktoré mu môžu udeliť ďalších desať rokov väzenia.

Prokuratúra ho podľa DPA chce obviniť aj z vraždy tretieho stupňa, za ktorú hrozí ďalších 25 rokov. To však ešte musí schváliť sudca. Samotné hlavné pojednávanie sa má začať 29. marca.

Chauvina bezprostredne po Floydovej smrti prepustili z policajného zboru. Ďalší traja bývalí policajti zapojení do akcie čelia obvineniu z napomáhania a podnecovania vraždy druhého stupňa a zo zabitia druhého stupňa. Pre nich bol stanovený samostatný súdny proces, ktorý sa má začať 23. augusta.

Štyridsaťšesťročný Floyd zomrel 25. mája 2020 pri zatýkaní pre podozrenie z platby falošnou 20-dolárovou bankovkou. Podľa záberov z akcie ho policajti na ulici zrazili k zemi. Chauvin osem minút kľačal Floydovi na krku, zatiaľ čo ho Floyd prosil, aby tak nerobil, pretože nemôže dýchať. Pitva preukázala, že Floyd zomrel okamžite po strate vedomia.

Smrť neozbrojeného Afroameričana Floyda minulý rok odštartovala masové protesty proti policajnému násiliu a rasizmu v USA. Demonštrácie sa konali aj v iných krajinách po celom svete.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Black Lives Matter #George Floyd