Sever Číny a Peking zasypal piesok z púšte Gobi

Sever Číny vrátane metropoly Peking v pondelok zasiahla piesočná búrka, ktorá je podľa meteorológov najhoršia za posledné desaťročie.

15.03.2021 08:40
6

Kvôli piesku, ktorý z púšte Gobi privial silný vietor, boli zrušené stovky letov, informovala agentúra Reuters. Očakáva sa, že sa piesočná búrka sa posunie južne k delte rieky Jang-c'-ťiang a skončí sa počas stredy až štvrtka, uviedlo čínske ministerstvo životného prostredia.

Sever Číny vrátane metropoly Pekingu zasiahla...
Sever Číny vrátane metropoly Pekingu zasiahla...
+7Sever Číny vrátane metropoly Pekingu zasiahla...

Podľa meteorológov piesok a prach zasiahne 12 provincií a regiónov od Sin-ťiangu v severozápadnom cípe Číny po najvýchodnejšiu provinciu Chej-lung-ťiang.

„Je to najintenzívnejšia piesočná búrka v našej krajine za posledných desať rokov, ktorá navyše pokryje najširšiu oblasť,“ napísal na svoje webové stránky čínsky národný meteorologický ú­rad.

Dve medzinárodné pekingské letiská zrušili množstvo letov, piesok tiež v hlavnom meste skomplikoval pozemnú dopravu, píše agentúra AP.

Piesočné búrky sú v marci a v apríli v Pekingu pomerne časté, a to kvôli blízkosti rozľahlej púšte Gobi, ktorá sa nachádza na severe krajiny a v Mongolsku. Svoj podiel na tom má aj odlesňovanie a erózia naprieč severnou Čínou, podotýka Reuters.

Čínska vláda minula miliardy dolárov na projekty, ktoré majú zastaviť rozširovanie púští, okrem iného výsadbou stromov či ochranou zostávajúceho rastlinstva na okraji púštnych oblastí.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
6 debata chyba
Viac na túto tému: #piesočná búrka #Gobi #Čína