Alexej Navaľnyj zahájil hladovku: Zatiaľ mám obe nohy

Väznený ruský opozičný predák Alexej Navalnyj oznámil, že začal hladovku. Snažia sa tak prinútiť správu väznice, aby mu umožnila adekvátnu lekársku starostlivosť.

31.03.2021 17:50 , aktualizované: 18:50
Alexej Navaľnyj Foto: ,
Alexej Navaľnyj ešte počas súdneho procesu v Moskve.
debata (72)

„Vyhlásil som hladovku s požiadavkou dodržania zákona, aby bol ku mne pustený vybraný doktor. Takže ležím hladný, ale zatiaľ s oboma nohami,“ píšeš v príspevku, ktorý podľa agentúry Reuters zverejnili na Navaľného Instagrame jeho právnici.

Známy kritik Kremľa sa nachádza vo väzenskej kolónii IK-2 v Pokrove vo Vladimírskej oblasti, ktorá je známa striktným režimom. Navaľnyj a jeho spolupracovníci minulý týždeň upozornili na jeho zhoršený zdravotný stav a silné bolesti chrbta a pravej nohy.

Väznený kritik ruskej vlády Alexej Navaľnyj vyhlásil v stredu hladovku, ktorá podľa neho potrvá, kým mu neposkytnutú náležitú lekársku starostlivosť pre pretrvávajúce bolesti chrbta a necitlivosť nôh. Informovala o tom agentúra AFP.

Problémy so spánkom

Navaľnyj minulý štvrtok podal dve formálne sťažnosti. V jednej z nich poukázal na to, že je vystavený aj spánkovej deprivácii, keďže ho ako väzňa s údajnými sklonmi k úteku každú hodinu v noci dozorcovia budia. Navaľnyj prirovnal túto situáciu k mučeniu. Ruská väzenská služba však označila Navaľného stav za uspokojivý.

Navaľného, najvýraznejšieho oponenta prezidenta Vladimira Putina, vzali do väzby 17. januára ihneď po návrate z Nemecka, kde sa päť mesiacov zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou typu novičok. Vo väzení si odpykáva trest vynesený v kauze Yves Rocher, ktorý súd v Moskve začiatkom februára zmenil z pôvodného podmienečného na nepodmienečný.

Navaľného zadržanie a odsúdenie vyvolalo v celom Rusku sériu protestov. Bezpečnostné zložky zadržali asi 11.000 ich účastníkov, pričom mnohým udelili pokutu alebo tresty odňatia slobody od sedem do 15 dní.

Zásahy ruských bezpečnostných zložiek i justície voči Navaľnému i jeho podporovateľom vyvolali v zahraničí veľkú kritiku.

72 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #hladovka #Alexej Navaľnyj