Americké úrady vyzdvihli vrak vrtuľníka, v ktorom zahynul Kellner

Americký Národný úrad pre bezpečnosť v doprave (NTSB) vyzdvihol vrak vrtuľníka, v ktorom zahynul minulú sobotu najbohatší Čech Petr Kellner a ďalší štyria ľudia. Na Aljašku vyslal tím vyšetrovateľov. Tí majú skúmať dôkazy týkajúce sa nehody, informovala v piatok regionálna televízia KTUU TV.

03.04.2021 07:30
debata (8)

Kellner vo svojich 56 rokoch zahynul, keď so skupinou sprievodcov a známych vyrazil na heliskiing, čo je extrémny šport, pri ktorom sa lyžiari alebo snowboardisti dovezú vrtuľníkom do voľného terénu.

Vrtuľník však severne od najväčšieho aljašského mesta Anchorage narazil do hory blízko ľadovca Knik a potom sa valil niekoľko sto metrov po svahu dole. Zahynul pilot a štyria z piatich členov posádky. Jediným zachráneným je bývalý český reprezentant v snoubordingu, 48-ročný David Horváth, ktorý skončil vo vážnom stave v nemocnici Providence Alaska Medical Center v Anchorage. Horváth je pri vedomí a vyšetrovatelia dúfajú, že získajú jeho svedectvo.

Vrak, ktorý našli na ľadovci Knik, je späť v mestečku Palmer na „bezpečnom, zaistenom mieste“, povedal miestnej televízii regionálny šéf NTSB Clint Johnson. „Príde tím šiestich až ôsmich ľudí, ktorí budú najskôr pracovať na vraku a podnikať ďalšie činnosti počas budúceho týždňa,“ vysvetlil Johnson. V sobotu podľa neho zo Seattlu dorazí vyšetrovateľ poverený prípadom a nasledovať ho bude zvyšok vyšetrovacieho tí­mu.

VIDEO: Miesto, kde zahynul Petr Kellner, český miliardár a vlastník Markízy.

Video

Na ceste na Aljašku sú podľa Johnsona tiež dvaja špecialisti na vrtuľníky. Jedného vyslal konštruktér vrtuľníka, ktorým je firma Airbus, a druhého výrobca motora, spoločnosť Safran Helicopter Engines. „Bude tu veľa vecí, v ktorých budeme naďalej postupovať vpred, pokiaľ ide o vyšetrovanie nehody,“ uistil Johnson. „Zásadnou súčasťou toho samozrejme je, že si budeme môcť vrak s inžiniermi ohmatať,“ dodal Johnson. Trosky vrtuľníka sa podľa neho našli v nadmorskej výške okolo 6000 stôp (necelých 1830 metrov).

Johnson ubezpečil, že všetci experti vrak zdokumentujú a podrobne preskúmajú, aby odhalili prípadné vady alebo mechanické problémy, ktoré by viedli k nehode. Vyšetrovateľ pritom vyjadril úľavu, že sa vrak vôbec podarilo vyzdvihnúť – vzhľadom k poveternostným podmienkam v oblasti havárie, vrátane nebezpečenstvo lavín. „Sme šťastní, ba priamo nadšení, že sme dokázali vrak vyzdvihnúť,“ povedal hlavný vyšetrovateľ.

Helikoptéra Airbus AS350B3 so šiestimi ľuďmi na palube havarovala v oblasti ľadovca Knik v sobotu večer. Podľa všetkého narazila do svahu tesne pod hrebeňom, potom sa po zráze zrútila približne o 250 metrov nižšie.

Vyšetrovanie tímu NTSB by mohlo okrem iného priniesť odpovede na otázku, prečo boli záchranári upozornení na nezvestný stroj až dve hodiny potom, keď vrtuľník spoločnosti Soloy Helicopters prestal vysielať satelitný trasovací signál.

Okrem 56-ročného Kellnera prišli pri havárii o život aj český tréner snowboardingu Benjamin Larochaix, pilot Zachary Russell a dvaja horskí vodcovia: Gregory Harms a Sean McManamy.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Petr Kellner