Pri Minneapolise polícia zastrelila ďalšieho Afroameričana

V americkom meste Brooklyn Center v štáte Minnesota ležiacom severozápadne od Minneapolisu, kde v súčasnosti prebieha proces s expolicajtom obžalovaným z vraždy Afroameričana Georgea Floyda, vypukli v nedeľu večer protesty po tom, čo polícia zastrelila ďalšieho černocha.

12.04.2021 09:25
floyd Foto:
Protestujúci pred súdom v americkom Minneapolise, kde prebieha proces s expolicajtom obžalovaným z vraždy Afroameričana Georgea Floyda.
13

Policajti v Brooklyn Center zastavili pre porušenie dopravných predpisov vozidlo, v ktorom sedel 20-ročný Daunte Wright. Keď zistili, že bol naňho vydaný zatykač, pokúsili sa ho zadržať. Po tom, čo si Wright sadol späť do auta, jeden z policajtov vystrelil zo zbrane. Zasiahol pritom Wrighta, ktorý zomrel na mieste. Wrightova spolujazdkyňa utrpela život neohrozujúce zranenia a bola prevezená do nemocnice.

Ako posledné zložil telefón

Miestna polícia pre AFP potvrdila, že vyšetruje prípad použitia služobnej zbrane zasahujúcim policajtom, obeť však odmietla identifikovať.

Katie Wrightová, matka zastreleného muža, podľa lokálnych médií uviedla, že jej syn jej zatelefonoval a povedal, že ho zastavili policajti. Počula tiež, ako mu jeden z policajtov káže, aby telefón zložil a následne hovor ukončil. Krátko po tom jej synova priateľka oznámila, že ho zastrelili.

Pred policajnou stanicou v Brooklyn Center sa zišli stovky ľudí. Polícia voči demonštrantom podľa videoreportéra AFP použila slzotvorný plyn a zábleskové granáty. Približne po hodine protestujúci zapálili sviečky a na vozovku kriedou napísali rozličné odkazy, ako napríklad „Spravodlivosť pre Daunteho Wrighta“.

Výzvy starostu

Miestny starosta Mike Elliott označil tento incident „tragédiu“. „Demonštrantov vyzývame, aby protestovali pokojne a aby voči pokojne protestujúcim nebola použitá sila,“ napísal na Twitteri.

V Minneapolise prišiel vlani v máji pri brutálnom zásahu usmrtil policajta Dereka Chauvina Afroameričan George Floyd. Chauvinovi hrozí v prípade uznania za vinného z vraždy druhého stupňa 40 rokov väzenia. Táto udalosť spustila v Spojených štátoch protesty proti rasizmu a policajnej brutalite.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
13 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Minneapolis #George Floyd