Autori tejto výročnej správy o stave svetového obyvateľstva, ktorú vypracoval Populačný fond OSN (United Nations Population Fund – UNFPA), sa vôbec prvýkrát venovali telesnej autonómii žien.
Ich správa s názvom „My Body is My Own“ („Moje telo je moje“) podrobne informuje o porušovaní práv žien v týchto 57 krajinách: od znásilnenia cez nútenú sterilizáciu až po zavedenie testov panenstva či mrzačenie pohlavných orgánov.
Skúmajú sa v nej aj prípady žien, ktoré nesmú rozhodovať o vlastnom tele bez obavy, že budú za to vystavené násiliu alebo že by o ich telesnej integrite rozhodoval niekto iný, približuje agentúra AFP.
V správe UNFPA sa uvádza, že „tento nedostatok telesnej autonómie má obrovské dôsledky, presahujúce hlboké škody spôsobované jednotlivým ženám a dievčatám: potenciálne potláčanie ekonomickej produktivity, podhodnocovanie zručností a následné zvyšovanie nákladov na systémy zdravotnej starostlivosti a súdnictva“.
UNFPA vo svojom dokumente poznamenáva, že iba 56 percent sledovaných krajín má zákony a politiku v oblasti komplexnej sexuálnej výchovy. „To, že takmer polovica žien stále nemôže robiť vlastné rozhodnutia o tom, či chce mať pohlavný styk, používať antikoncepciu alebo vyhľadať liečbu, by nás všetkých malo poburovať,“ uviedla riaditeľka UNFPA Natalia Kanemová vo svojom sprievodnom vyhlásení k správe. „Stručne povedané, stovky miliónov žien a dievčat v podstate nevlastnia svoje vlastné telá. Ich životy riadia iní,“ konštatovala.
Správa identifikuje 20 krajín alebo území, ktoré majú zákony umožňujúce násilníkovi zosobášiť sa s obeťou znásilnenia, aby sa takto vyhol trestnému stíhaniu.
Štyridsaťtri štátov zasa nemá právne predpisy o znásilňovaní v manželstve. Vo viac ako 30 krajinách sú právnymi normami zavedené obmedzenia pohybu žien mimo svojich domovov, upozorňuje tiež správa OSN.
Celú správu Populačného fondu OSN si môžete prečítať tu: My Body is My Own