NATO: Plán Ruska blokovať niektoré oblasti Čierneho mora je neoprávnený

Severoatlantická aliancia v piatok zdôraznila, že medializovaný plán Ruska zatvoriť niektoré oblasti Čierneho mora považuje za "neoprávnený". NATO zároveň vyzvalo Moskvu, "aby zabezpečila voľný prístup do ukrajinských prístavov v Azovskom mori". Informovala o tom agentúra AFP.

16.04.2021 20:46
242

Ruská „pokračujúca militarizácia Krymu, Čierneho mora a Azovského mora predstavuje ďalšie ohrozenie nezávislosti Ukrajiny a oslabuje stabilitu širšieho regiónu“, uviedla vo vyhlásení hovorkyňa generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga.

Ruské štátne médiá v piatok informovali, že Moskva má v úmysle zakázať až do konca októbra plavby zahraničných vojenských a oficiálnych štátnych lodí v niektorých oblastiach Čierneho mora.

Obmedzenia sa budú týkať západného cípu Krymu, južného pobrežia polostrova od prístavného mesta Sevastopol po letovisko Hurzuf a „obdĺžnika“ pri Kerčskom polostrove neďaleko Opukskej prírodnej rezervácie.

Posledná oblasť sa nachádza neďaleko Kerčského prielivu, ktorý spája Čierne more s Azovským morom a je mimoriadne dôležitý pre vývoz obilia a ocele z Ukrajiny.

Tento krok vyvolal znepokojenie Spojených štátoch a Európskej únie. NATO obavy zopakovalo a vyhlásilo, že by išlo „o neoprávnený krok“. Aliancia zároveň vyzvala Rusko, aby „eskaláciu okamžite ukončilo, zastavilo provokácie a rešpektovalo svoje medzinárodné záväzky“.

Ukrajina mohla voľne využívať Kerčský prieliv pre plavby, tak ako Rusko, až do roku 2014 – vtedy však Rusko po anektovaní Krymu začalo úplne ovládať túto vodnú cestu. Cez Kerčský prieliv vedie aj drahý 19-kilometrový most, spájajúci Krym s pevninou Ruska, ktorý Moskva otvorila v roku 2018.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
242 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #Rusko #NATO #konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom #Čierne more