Šéf Mi6 prvýkrát poskytol interview: Inšpiroval nás Bond, zameriavame sa na „zelenú špionáž“

Šéf britskej zahraničnej tajnej služby MI6 Richard Moore v nedeľu vyhlásil, že služba prvýkrát začala monitorovať veľké priemyselné krajiny, aby sa uistila, že dodržiavajú záväzky týkajúce sa zlepšenia klimatických zmien.

25.04.2021 16:46
Británia služby tajné agentky matky Foto: ,
Budova tajnej služby MI6 v Londýne.
debata (36)

V prvom odvysielanom interview, ktoré vôbec dal nejaký slúžiaci šéf MI6, Moore povedal, že táto záležitosť je „pre našu krajinu a pre planétu prvoradým bodom v agende medzinárodnej zahraničnej politiky“.

„Samozrejme, v tejto oblasti máme svoju úlohu,“ povedal Moore pre rozhlasovú stanicu Times Radio, ktorá označila spomínanú rozvíjajúcu sa oblasť celosvetovej špionáže za „zelenú špionáž“.

Dôveruj, ale preveruj

„Ak sa ľudia podpíšu pod záväzky týkajúce sa klimatických zmien, tak je asi našou povinnosťou uisťovať sa, že naozaj plnia to, čo podpísali,“ dodal šéf MI6.

„Zvykne sa hovoriť ‚Dôveruj, ale preveruj‘. Pri klimatických zmenách, kde je potrebné férové správanie každého účastníka (dohody), treba občas preverovať, či sa tak aj správa,“ uviedol Moore.

V rozsiahlom interview odvysielanom v nedeľu šéf MI6 tiež povedal, že ruský prezident Vladimir Putin bol nedávno varovaný, že Moskva „zaplatí obrovskú cenu“, ak ruskí vojaci vpadnú na Ukrajinu.

Rusko začalo v piatok sťahovať svoje ozbrojené sily od hraníc Ukrajiny, kde sa dovtedy niekoľko týždňov mobilizovali a mali manévre, čo zvýšilo napätie medzi Ruskom a Západom.

„Rusi nemajú absolútne žiadne pochybnosti, aký je v tejto veci postoj Spojeného kráľovstva,“ dodal Moore. „Nemajú ani žiadne pochybnosti, aký je postoj Bidenovej administratívy, pretože komunikačné kanály sú otvorené.“

Prvýkrát robia nábor

Moore je bývalý veľvyslanec v Turecku a plynulo rozpráva turecky. Za šéfa MI6, pre ktorú vo filmoch pracuje aj najslávnejší fiktívny agent na svete James Bond, ho vymenovali vlani v júli.

Sergej Skripaľ, proces, Moskva, vojenský súd Čítajte viac Bývalý ruský špión Skripaľ bol pre britskú rozviedku MI6 cenný

V interview Moore informoval, že MI6 prvýkrát verejne robí nábor na miesto externého odborníka, ktorý má riadiť oddelenie pre dômyselné prístroje a technické vybavenie agentov – táto úloha má v bondovkách krycie označenie „Q“.

Moore prekvapujúco povedal, že tento post na technickom oddelení dostal názov „generálny riaditeľ Q“, ktorý je priamo prevzatý z filmov o Bondovi. „V tomto prípade život napodobnil umenie,“ vysvetlil.

zväčšiť Britský herec Daniel Craig v septembri 2019... Foto: TASR/AP, Fabio Dell'Aquila
Taliansko kultúra film James Bond No time to die Britský herec Daniel Craig v septembri 2019 počas nakrúcania najnovšieho už 25 filmu o agentovi 007 Jamesovi Bondovi pod názvom No time to die v juhotalianskom meste Matera. Film bude mať pre pandémiu koronavírusu premiéru až tento rok.

C je stále C

„Prebudovávali sme naše technické oddelenie a nemohli sme nájsť ten správny názov pre vedúceho. A tak sme sa nakoniec rozhodli pre Q.“

Vo filmoch v rokoch 1995 až 2015 hrala šéfku MI6 Judi Denchová, ktorá mala krycie označenie „M“. V skutočnosti je táto rola v rámci tajnej služby známa ako „C“.

Moore preto v rozhovore rýchlo k svojej funkcii dodal: „Ale C je stále C – nikdy sme neprešli na označenie M.“

Herec Daniel Craig. Čítajte viac Ďalšia rana pre fanúšikov aj kiná! Premiéra bondovky opäť odložená na...
36 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Rusko #James Bond #tajné služby #MI6 #Richard Moore