O funkciu prezidenta Sýrie sa budú uchádzať traja kandidáti vrátane Bašára Asada

O úrad prezidenta Sýrie sa vo voľbách vypísaných na 26. mája budú uchádzať traja kandidáti. Rozhodol o tom sýrsky najvyšší ústavný súd, ktorý posudzoval celkovo 51 žiadostí. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na pondelkové správy štátnych médií.

03.05.2021 15:10
Bašár Asad Foto: ,
Sýrsky prezident Bašár Asad
debata (53)

Očakáva sa, že vo voľbách zvíťazí súčasný sýrsky prezident Bašár Asad. Ďalšími dvoma kandidátmi sú Abdalláh Sallúm Abdalláh a Mahmúd Ahmad Marí. O prezidentskú funkciu sa uchádzalo aj sedem žien, píše AP.

Prezidentské voľby sa budú konať 26. mája a budú druhé od začiatku už viac ako desať rokov trvajúcej občianskej vojny. Sýrčania žijúci v zahraničí budú hlasovať 20. mája.

Predseda najvyššieho ústavného súdu Muhammad Džihád Lahhám uviedol, že súd vybral iba trojicu zmienených kandidátov, pretože ostatní uchádzači nespĺňali ústavné a zákonné požiadavky. Odmietnutí kandidáti sa môžu odvolať do troch dní.

Asad získal v prezidentských voľbách v roku 2014 takmer 90 percent hlasov a vo všeobecnosti sa predpokladá, že získa aj štvrtý mandát. Asad sa stal prezidentom v roku 2000 po smrti svojho otca, ktorý riadil krajinu takmer 30 rokov.

Západné krajiny a sýrska opozícia označujú tieto voľby za frašku, ktoré majú dať súčasnému prezidentovi len pozlátku legitimity, analyzuje AP.

53 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Bašár al-Asad