Stúpenci nezávislosti Škótska získali väčšinu v miestnom parlamente

Strany usilujúce sa o nezávislosť Škótska získali vo voľbách väčšinu kresiel v miestnom parlamente, čo im dáva priestor na presadenie referenda o vystúpení zo Spojeného kráľovstva. Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb.

08.05.2021 20:26 , aktualizované: 22:17
Nicola Sturgeonová / Škótsko / Foto:
Líderka Škótskej národnej strany Nicola Sturgeonová
debata (34)

Škótska národná strana (Scottish National Party – SNP) a škótski Zelení, ktorí sú tiež za nezávislosť, získali dovedna 65 z 87 posla­neckých miest, ktorých obsadenie zatiaľ volebná komisia stanovila. Škótsky parlament má 129 kresiel, sama SNP si zatiaľ podľa BBC zabezpečila 63 a Zelení tri kreslá.

Líderka Škótskej národnej strany (Scottish National Party – SNP) Nicola Sturgeonová už dala najavo, že referendum je odhodlaná presadiť. To nechce pripustiť britský premiér Boris Johnson, ktorému ale Sturgeonová odkázala, že zabrániť plebiscitu by bolo absurdné.

Sturgeonová vyhlásila, že by bolo absurdné, keby sa akýkoľvek politik v Londýne snažil referendum o nezávislosti zablokovať. „Jedinými ľuďmi, ktorí môžu rozhodnúť o budúcnosti Škótska, sú Škóti,“ uviedla.

Škótsko by sa ale podľa Johnsona teraz malo sústrediť na zotavenie sa z pandémie, a nie na snahy o získanie nezávislosti. „Domnievam sa, že referendum je v súčasnom kontexte nezodpovedné a bezohľadné,“ povedal britský premiér denníku The Daily Telegraph. Sturgeonová už skôr uviedla, že plánuje referendum uskutočniť až po skončení pandémie.

SNP v roku 2011 získala v škótskom parlamente väčšinu a vtedajší premiér David Cameron potom umožnil usporiadať referendum. V roku 2014 v ňom ale 55 percent voličov odtrhnutie od Spojeného kráľovstva odmietlo.

Britain Scotland Election Čítajte viac Škóti volia. Hlasujú aj o nezávislosti?
34 debata chyba
Viac na túto tému: #Škótsko #referendum o nezávislosti Škótska