Škótska národná strana (Scottish National Party – SNP) a škótski Zelení, ktorí sú tiež za nezávislosť, získali dovedna 65 z 87 poslaneckých miest, ktorých obsadenie zatiaľ volebná komisia stanovila. Škótsky parlament má 129 kresiel, sama SNP si zatiaľ podľa BBC zabezpečila 63 a Zelení tri kreslá.
Líderka Škótskej národnej strany (Scottish National Party – SNP) Nicola Sturgeonová už dala najavo, že referendum je odhodlaná presadiť. To nechce pripustiť britský premiér Boris Johnson, ktorému ale Sturgeonová odkázala, že zabrániť plebiscitu by bolo absurdné.
Sturgeonová vyhlásila, že by bolo absurdné, keby sa akýkoľvek politik v Londýne snažil referendum o nezávislosti zablokovať. „Jedinými ľuďmi, ktorí môžu rozhodnúť o budúcnosti Škótska, sú Škóti,“ uviedla.
Škótsko by sa ale podľa Johnsona teraz malo sústrediť na zotavenie sa z pandémie, a nie na snahy o získanie nezávislosti. „Domnievam sa, že referendum je v súčasnom kontexte nezodpovedné a bezohľadné,“ povedal britský premiér denníku The Daily Telegraph. Sturgeonová už skôr uviedla, že plánuje referendum uskutočniť až po skončení pandémie.
SNP v roku 2011 získala v škótskom parlamente väčšinu a vtedajší premiér David Cameron potom umožnil usporiadať referendum. V roku 2014 v ňom ale 55 percent voličov odtrhnutie od Spojeného kráľovstva odmietlo.
Čítajte viac Škóti volia. Hlasujú aj o nezávislosti?