Palestínsky Červený kríž medzičasom informoval, že na Chrámovej hore bolo v pondelok ráno v potýčkach s izraelskou políciou zranených vyše 250 Palestínčanov, pričom viac ako 150 z nich museli hospitalizovať, z toho štyroch vo vážnom stave. Zranenia utrpelo deväť izraelských policajtov, dodal portál The Times of Israel.
Predstavitelia palestínskej samosprávy v pondelok ostro odsúdili postup izraelských bezpečnostných zložiek, ktorý označili za „útok na mešitu al-Aksá“. Avizovali, že palestínske úrady teraz v reakcii zvážia „všetky možnosti“.
Portál The Times of Israel dodal, že ide o reakciu palestínskych úradov na situáciu z pondelka rána, keď izraelská polícia vstúpila na Chrámovú horu, oblasť uctievanú moslimami aj židmi, aby potlačila násilnosti, ktoré tam opäť vypukli v ranných hodinách.
„Útok na mešitu al-Aksá je trestným činom spáchaným okupačnou mocou. Palestínske vedenie študuje všetky možnosti, ako reagovať na túto ohavnú agresiu proti svätým miestam a občanom,“ napísal v pondelok vo svojom tvíte vysoký predstaviteľ palestínskej samosprávy Husajn aš-Šajch, ktorý je jedným z najbližších poradcov palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása.
Khadr Adnan, vysokopostavený veliteľ militantného hnutia Palestínsky islamský džihád pre oblasť západného brehu Jordánu, varoval, že „Izrael zaplatí za toto znesvätenie“. „Znesvätenie“ mešity al-Aksá a „zranenie stoviek tých, ktorí ju bránia, je zločinom, za ktorý bude treba zaplatiť. Všetci veríme, že naši ľudia sa postavia na odpor,“ uviedol Adnan.
Masaker a vojnový zločin
Palestínske radikálne hnutie Hamas označilo zrážky na Chrámovej hore za „masaker“ a „vojnový zločin“ a varovalo Izrael, že zaň „draho zaplatí“. Sámi abú Zuhrí, hovorca hnutia Hamas, vo svojom vyhlásení apeloval na „celý náš národ, aby vyšiel do ulíc a bil sa s okupantom“.
Styčný dôstojník medzi velením izraelských bezpečnostných zložiek a Palestínčanmi, Ghasan Alian, v snahe zmierniť eskalujúcu situáciu vydal vyhlásenie, v ktorom ubezpečil, že Izrael sa „zasadzuje za to, aby v Jeruzaleme bola možná sloboda uctievania všetkých náboženstiev“.
Upozornil pri tom, že „niektorí“ z palestínskych aktérov nepokojov „veria, že chránia sväté miesta (na Chrámovej hore v Jeruzaleme), ale v skutočnosti ich znesväcujú“. Dodal, že „títo ľudia cynicky využívaní tými, ktorí sa snažia eskalovať situáciu…násilným a poburujúcim jazykom na sociálnych sieťach a v médiách“.
Netanjahu vyjadril podporu bezpečnostným zložkám
Jordánske ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo izraelského chargé d'affairs v Ammáne, aby mu tlmočilo svoj protest a odsúdenie zákroku izraelských bezpečnostných zložiek proti veriacim v jeruzalemskej mešite al-Aksá, ako aj útoky proti Palestínčanom na východojeruzalemskom predmestí Šajch Džarrá.
Jordánsky kráľ Abdalláh II., ktorého krajina je správcom posvätných moslimských a kresťanských svätýň v Jeruzaleme, predtým rozhodne odsúdil izraelské násilnosti a činy smerujúce k eskalácii v oblasti mešity al-Aksá.
Jordánska diplomacia označila zásah izraelských zložiek proti ľuďom v mešite al-Aksá za „porušenie medzinárodného práva a historického a právneho status quo“ a apelovala, že „musia byť okamžite zastavené“.
K situácii na Chrámovej hore a v Jeruzaleme sa v pondelok vôbec po prvýkrát od vypuknutia nepokojov vyjadril aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Uviedol, že ide o „boj medzi toleranciou a netoleranciou, medzi nezákonným násilím a poriadkom,“ pričom vyjadril plnú podporu izraelským bezpečnostným zložkám v „tomto spravodlivom boji“ za práva Izraelčanov.
Zdôraznil, že nejde o „nový boj, vedie sa už stovky rokov. Jedna strana zakaždým vládla a bránila uctievaniu iného náboženstva. Iba izraelská zvrchovanosť umožnila slobodu vyznávania (svojej viery) každému“.