Do Česka vstúpili americkí vojaci, armádne konvoje prejdú cez Slovensko

Do konca mája sa cez Slovensko budú presúvať konvoje zahraničných spojeneckých vojsk, plánovaných je až 30 presunov. Vojaci USA už dorazili do Česka.

23.05.2021 06:55
armáda, konvoj, Česko, NATO, USA Foto:
Armádny konvoj spojeneckých vojsk sa presúva cez Česko.
debata (1593)

V období od 24. do 30. mája 2021 je cez územie Slovenska plánovaných tridsať cestných presunov zahraničných spojeneckých ozbrojených síl, upozornilo ministerstvo obrany. Pôjde podľa rezortu predovšetkým o presun spojeneckých vojakov na cvičenie DEFENDER 2021 v dňoch 24. až 26. mája 2021, pričom presúvať sa budú v nočných hodinách v troch až piatich konvojoch. Rezort obrany taktiež zdôrazňuje, že tranzity boli riadne schválené v zmysle opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

VIDEO: Americké obrnené transportéry na slovenskej diaľnici. Pozrite si, ako sa presúvala vojenská technika spojencov cez slovenské diaľnice začiatkom júna 2019.

Video

Američania sú už v Česku

Krátko po pol deviatej večer v sobotu vstúpili v Rozvadove na české územie americkí vojaci, ktorí sa v rámci prvej z troch skupín presúvajú na cvičenie Severoatlantickej aliancie. Vojaci idú do Maďarska na medzinárodné cvičenie Saber Guardian 2021, ktoré je súčasťou cvičenia NATO Defender Europe 2021.

Technika sa cez české územie bude presúvať do stredy 26. mája, informoval webový spravodajský portál Novinky.cz.

Prvá časť pokračovala z Rozvadova po diaľnici D5 k Prahe, napojila sa na diaľnicu D1 a nad ránom dorazila do Rančířova, kde v stanovom tábore budú vojaci odpočívať. V nedeľu večer vyrazia smerom k hraničnému priechodu Břeclav.

Všetci vojaci sú pred vstupom na české územie otestovaní na koronavírus. Väčšina z nich už absolvovala očkovanie.

Medzi prvými vozidlami konvoja boli kolesové obrnené bojové vozidlá Stryker v rôznych variáciách, nákladné automobily a ľahké viacúčelové vozidlá.

„Dôrazne upozorňujeme vodičov, aby v žiadnom prípade nenarúšali homogenitu kolóny vojenských vozidiel. Je nutné si uvedomiť, že ide o ťažkú armádnu techniku, a každý neštandardný manéver by mohol mať za následok kolíziu, ktorá by mohla mať až fatálne následky,“ upozornila plzenská polícia.

Na presune sa celkovo zúčastní približne 600 amerických vojakov, ktorí so sebou budú mať 190 kusov techniky. Rozdelení budú do troch konvojov; každý z nich do Česka dorazí vo večerných až nočných hodinách – prvý v sobotu, druhý v nedeľu a tretí v pondelok.

Českom budú prechádzať v menších skupinách so zhruba hodinovým odstupom, aby sa obmedzil vplyv na cestnú premávku. Poslední americkí vojaci opustia územie Česka v nočných hodinách z utorka na stredu.

Českou republikou za uplynulé roky prešlo niekoľko väčších konvojov americkej armády, pripomína internetový portál denníka Mladá fronta DNES. Pozornosť vyvolal predovšetkým prvý z nich. Aj keď sa proti nemu spočiatku ozývali najmä odporcovia NATO, amerických vojakov nakoniec počas cesty aj na jednotlivých zastávkach vítali tisíce ľudí.

Späť do Nemecka sa po rovnakej trase budú americkí vojaci vracať od 12. do 16. júna.

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #armáda