Lowcock uviedol, že v regióne bola spolu s podnikmi a farmami zničená ekonomika, a že tam neexistujú žiadne bankové alebo telekomunikačné služby. „Už počujeme o úmrtiach spojených s hladom,“ uviedol Lowcock vo vyhlásení, v ktorom vyzval medzinárodné spoločenstvo na zintenzívnenie pomoci v oblasti, a to aj prostredníctvom poskytovania financií.
Povedal, že zabezpečiť naliehavú potravinovú a inú humanitárnu pomoc všetkým, ktorí to potrebujú, je veľmi ťažké. OSN a etiópska vláda pomohli podľa Lowcocka v uplynulých mesiacoch zhruba dvom miliónom ľudí v severnej Etiópii, hlavne v oblastiach kontrolovaných vládou.
Ako ďalej uviedol, na miestach kontrolovaných tigrajskými opozičnými silami, kde žije viac ako milión ľudí, „došlo k úmyselným a opakovaným pokusom zabrániť“ ľuďom prístupu k potravinovej pomoci.
Dodal, že lídri krajín skupiny G7 musia zaradiť humanitárnu krízu a hrozbu rozsiahleho hladomoru v severnej Etiópii do programu summitu v grófstve Cornwall (11.-12. júna). Lowcock už v máji upozornil, že od začiatku konfliktu boli na základe odhadov vysídlené dva milióny obyvateľov. Takisto pripomenul zabíjanie civilistov, znásilnenia a ďalšie prejavy násilia.
Etiópska vláda vlani v novembri spustila na severe krajiny vojenskú ofenzívu proti Tigrajskému ľudovo-oslobodzovacieho frontu (TPLF), ktorý dovtedy ovládal územie tohto odbojného štátu. Násilnosti sa čoskoro rozšírili aj do susednej Eritrey.