V Prahe proti korona opatreniam a covid pasom protestovali stovky ľudí

Stovky ľudí demonštrovali v stredu na pražskom Malostranskom námestí proti pandemickým opatreniam a očkovacím certifikátom.

09.06.2021 14:11, aktualizované: 23:23
Koronavírus / Korona-protest / Covid-19 / Foto: ,
Muž počas protestu proti koronavírusovým opatreniam 28. októbra 2020 v Prahe
debata (27)

Novela zákona týkajúca sa týchto certifikátov, ktorou by sa v stredu mala zaoberať Poslanecká snemovňa, je podľa protestujúcich protiústavná a obmedzuje práva a slobody občanov. Informoval o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Dve demonštrácie zorganizovali hnutia Chcípl PES a Volný blok, trvali od deviatej do 18.00 h, resp. 20.00 h. Ako uvádza iDNES.cz, pražský magistrát obidve demonštrácie povolil, pričom na každej z nich počítali organizátori s účasťou približne 500 ľudí.

Polícia musela v dôsledku týchto protestov regulovať v meste dopravu. Medzi demonštrantmi sa pohybovali aj členovia antikonfliktného tímu. Spomínanú novelu zákona o ochrane verejného zdravia pripravilo ministerstvo zdravotníctva. Predmetom zákona je vytvoriť právny rámec pre vydávanie certifikátov. Protestujúci novelu ostro kritizovali, ide podľa nich o obmedzovanie slobody občanov.

„Ak niekto tvrdí, že takzvané covidové pasy niekoho nútia k očkovaniu, uvádza verejnosť do omylu a nehovorí pravdu,“ povedal minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Dodal, že obsahujú všetky tri možnosti, teda očkovanie, test i prekonanie ochorenia. Pripomenul, že toto opatrenie okrem cestovania neslúži na nič iné.

Bez zákonného splnomocnenia vydávať certifikáty by podľa Vojtěcha hrozilo, že súdy túto prax označia za protiprávnu. „Technicky je všetko pripravené. ČR dokonca patrí medzi prvých päť krajín, ktoré sú schopné svojim občanom už covid pas vystaviť. Ale potrebujeme to dať aj do zákona. A to je teraz na Snemovni. Budem sa snažiť opozíciu presvedčiť, aby dala covid pasom zelenú a uľahčila ľuďom cestovanie,“ napísal na Twitteri.

Ako pripomína iDNES.cz, zatiaľ čo v Prahe proti zavedeniu covid pasov protovala verejnosť, Európsky parlament v utorok ich zavedenie odsúhlasil. Od 1. júla by tak mali uľahčiť cestovanie v rámci EÚ a prispieť k hospodárskemu oživeniu po koronakríze.

Belgicko EÚ EP Nemecko koronavírus oživenie Merkelová Čítajte viac Europoslanci odklepli COVID pasy, platiť budú od 1. júla
27 debata chyba
Viac na túto tému: #Praha #demonštrácia #koronavírus #covid pasy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy