Súdny dvor EÚ zrušil zmrazenie majetku ukrajinského exprezidenta Janukovyča

Súdny dvor Európskej únie v stredu zrušil rozhodnutie Rady EÚ z roku 2019, ktoré predĺžilo zmrazenie majetku bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča a jeho syna Oleksandra. Informoval o tom ukrajinský portál Kiev News.

09.06.2021 18:34
8

Rada EÚ podľa súdu nedokázala preukázať, že v trestnom konaní, ktoré proti exprezidentovi a jeho synovi viedli ukrajinské úrady, bolo dodržané právo obhajoby a právo na účinnú súdnu ochranu.

Hovorca EÚ Peter Stano však po vynesení verdiktu uviedol, že na dvojicu sa „naďalej vzťahujú reštriktívne opatrenia EÚ“. Dodal, že tieto sankcie boli začiatkom roka 2021 opäť predĺžené, avšak na základe iného právneho odôvodnenia.

Stano tiež informoval, že zmrazenie majetku sa na Janukovyča a jeho syna vzťahuje do 6. marca 2022 a toto rozhodnutie bude každoročne posudzované, píše agentúra AFP.

Únia na bývalého prezidenta Ukrajiny a jeho syna uvalila sankcie v podobe zmrazenia majetku v roku 2014 za spreneverenie štátnych fondov tesne predtým, ako musel Janukovyč utiecť z krajiny po masových protestoch, ktoré vyvolal odmietnutím asociačnej dohody s EÚ.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
8 debata chyba
Viac na túto tému: #Viktor Janukovyč