Nabúrali sa do systémov nadnárodnej korporácie. Za ich obnovenie dostali hekeri 11 miliónov dolárov

Brazílska nadnárodná spoločnosť JBS - jeden z najväčších svetových spracovateľov mäsa - vyplatila páchateľom nedávneho hackerského útoku na ich počítačové systémy ako "výkupné" sumu ekvivalentnú 11 miliónom dolárov.

10.06.2021 13:38
JBS Foto: ,
Závod spoločnosti JBS v americkom meste Greeley
debata (1)

Ako pre denník The Wall Street Journal uviedol zástupca spoločnosti André Nogueira, rozhodnutie zaplatiť počítačovým pirátom bolo „bolestivé, ale správne vo vzťahu ku klientom“. Spresnil, že platba sa uskutočnila v bitcoinoch. Podľa jeho slov boli peniaze vyplatené, keď už bola väčšina serverov závodov JBS opäť online.

Spoločnosť vyjadrila presvedčenie, že vyplatenie výkupného pomôže tomu, aby JBS bola v bezpečí pred ďalšími útokmi a zníži potenciálne škody reštauráciám, obchodom s potravinami a farmárom, s ktorými JBS spolupracuje.

Podľa Nogueiru sa spoločnosť JBS o počítačovom útoku dozvedela v nedeľu 30. mája, keď si technický personál všimol, že niektoré servery nefungujú správne. Čoskoro bola spoločnosti doručená správa požadujúca výkupné za obnovenie prístupu do počítačového systému JBS.

Spoločnosť JBS o tom okamžite informovala americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a jej technologický tím začal vypínať systémy, aby počítačový útok spomalil.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na americké úrady a spoločnosť JBS minulý týždeň informovala, že za útokom, ktorý narušil produkciu mäsa v Severnej Amerike a Austrálii, stojí zločinecká skupina sídliaca pravdepodobne v Rusku.

Biely dom informoval, že kvôli incidentu je v priamom kontakte s Moskvou. Takéto programy sa pravdepodobne použili aj pri kyberútoku na americkú spoločnosť Colonial Pipeline, ktorá v USA prevádzkuje sieť potrubí na prepravu ropných produktov.

počítač, ruky, bankovníctvo, hacker, klávesnica, písať Čítajte viac Masívne útoky hackerov idú zrejme z Ruska, tvrdia tajné služby USA
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Brazília #bitcoin #hackerský útok #JBS
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy